Mullu suvel kohtus süüdi mõistetud kütuseäri maksupetturi Oleg Belokrõlovi käekirja on kopeerinud ka toiduõli ärimehed.
- Kohtuisaalis esiplaanil EBM Grupi juhid Puntussov (varjab nägu) ja Sbrodov (keerab selga). Foto: Andres Haabu
Oilio kaubamärgi all toiduõli villijana tuntuks saanud AS EBM Grupp, ettevõtte juhatuse liige Viktor Sbrodov ning tegevjuht Svjatoslav Puntussov olid 17 isiku hulgas, kes mõisteti täna Harju maakohtus kokkuleppemenetluses süüdi käibemaksupettustes. Kohtualustest viis said karistuse ka kuritegelikku ühendusse kuulumise eest.
Kohtualustest tundsidki end silmnähtavalt kõige ebamugavamalt Sbrodov ja Puntussov. Küll keerasid fotograafile selga ette või katsid nägu, samas kui ülejäänutel oli pildile jäämisest vähemalt väliselt üsna ükskõik.
"Skeemi punusid tuttavate tuttavad"
Esialgu keeldus Sbrodov ka kommentaaridest – „te võite küsimusi esitada, aga ma ei vasta neile“. Natuke aga järele mõelnud, rääkis ta pikalt, kuidas neid veeti tuttavate tuttavate kaudu sellesse petuskeemi. „Esimest korda elus puutusin selliste kurjategijatega kokku. Mul on häbi, et mind, juba elukogenud inimest, tõmmati sellesse,“ tõdes ta.
Sbrodovi kinnitusel on ta isiklikult nõus vastutama ning kui vaja, siis ka ettevõtte juhatusest lahkuma. Kuid ta ei mõista, miks sai ettevõte kriminaalkaristuse. „Meie toodangust läheb 80 protsenti eksporti, anname 30 inimesele tööd. Nüüd ei teagi, mis edasi saab, kas peame uue ettevõtte kõrvale asutama,“ arutles ta.
Kokkuleppemenetluse kasuks otsustati Sbrodovi sõnul seetõttu, et kriminaalasja tõttu peatati käibemaksu tagastamine ettevõttele, igas kuus umbes 200 000 eurot. Üldmenetluses oleks kohtuasi võinud aastaid kesta ning seda poleks ettevõte enam üle elanud.
Nüüd määras kohus Sbrodovile, kes on ka EBM Grupi 40-protsendiline aktsionär, karistuseks kolm aastat vangistust tingimisi kolmeaastase katseajaga, tegevjuht Puntussovile aga kaks aastat vangistust tingimisi kolmeaastase katseajaga. EBM Grupi rahaline karistus on 50 000 eurot.
Inspiratsioon Belokrõlovilt
Skeem oli suures osas Belokrõlovi petuskeemiga sarnane, kus alusetu sisendkäibemaksu tekitamiseks loodi näilike ostu-müügi tehingute skeemid, millega tekitati mulje erinevate Eestis ja välisriikides registreeritud ettevõtete vahelistest ostu-müügitehingutest.
Ehk Venemaa ja Ukraina ettevõtetelt EBM Grupile ostetud toiduõli liikus paberite järgi vahepeal veel kolme-nelja ettevõtte nimele. Kokku oli skeemides selliseid Eestis ja välismaal registreeritud varifirmasid ligi 100.
Fiktiivsete dokumentide alusel tekkis EBM Grupil aga õigus sisendkäibemaksu mahaarvamiseks ning õigus suurendada tagastamisele kuuluvat enammakstud käibemaksu. Kuriteo tulemusel tagastati ja tasaarveldati EBM Grupile alusetult 712 564 eurot.
Kuid seekordne kohtuotsus on Belokrõlovi grupeeringu omast erinev, sest riik saab kogu väljapetetud summa tagasi. Mäletatavasti pidi üle 30-miljonilise maksukahju tekitanud Belokrõlov reaalselt tagasi maksma umbes seitse miljonit eurot.
Riik sai petetud raha tagasi
EBM Grupp aga esitas kokkuleppemenetluse läbirääkimiste käigus parandusdeklaratsioonid, mille tulemusel sai riik 712 564 eurot tagasi. Lisaks konfiskeeritakse kaheksa isiku vara kogusummas 191 000 eurot. Selle hulgas on kaks sõiduautot, koguväärtuses 44 430 eurot ning ülejäänud osa on läbiotsimiste käigus leitud sularaha. Näiteks saadi Valeri Trubko kasutuses olevast Swedbanki hoiulaekast sularaha 105 000 eurot ja 11 340 USA dollarit.
EBM Grupile fiktiivsete arvetega teenust osutanud varifirmade organiseerijad ja osade varifirmade juhatuse liikmed mõisteti süüdi kuritegeliku ühenduse paragrahvi järgi. Roman Petrotšenkovi ja Roman Butenko karistuseks oli kolm aastat vangistust, millest nad kolm kuud ja 23 päeva viibisid eeluurimise ajal vahi all. Ülejäänud vangistust ei pöörata täitmisele tingimusel, et nad ei pane kolmeaastase katseaja jooksul toime uut kuritegu ja täidavad kriminaalhooldaja kontrollnõudeid. Ülejäänud kuritegeliku grupeeringu liikmed said väiksemad karistused, peamiselt vangistuse tingimisi katseajaga.
Kohtumajast lahkudes muljetas osa kohtu all olnud seltskonnast Läti numbrimärkidega musta Porsche Cayenne`i ümber.
Tasub teada
Tallinnas Paljassaares asuva tootmisega EBM Grupp on saanud EAS-ilt eksporditurgude arendamiseks kahel korral toetust, kokku üle 182 000 euro. Lisaks Sbrodovi firmale kuulub 50-protsenti ettevõttest Belgia kodanikele. EBM Grupi 2013.a müügitulu oli 29 miljonit eurot ning kasumit teeniti üle poole miljoni euro. Kasumi kasvu võrreldes aasta varasemaga, põhjendas ettevõte kaupade marginaali suurenemisega.
13 fotot
- Harju maakohtu Liivalaia kohtumajas kuulutati välja otsus toiduõliäri maksupettuses. Foto: Andres Haabu
Seotud lood
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele