Eesti tarkvaraettevõte Nortal plaanib koondada oma Soome tütarettevõttes kuni üheksa ja saata sundpuhkusele kuni 55 inimest, põhjendades seda Soome majanduse hangumisega.
- Nortali tegevjuhi Priit Alamäe kinnitusel läheb firmal hoolimata Soome tütarettevõtte töötajate koondamisest ja sundpuhkusele saatmisest siiski hästi. Foto: Andras Kralla
Firma alustab alles kollektiivkõnelusi Soome ametiühinguga, mille tulemusel selgub täpne koondatavate või sundpuhkusele saadetavate arv, selgitas ettevõtte kommunikatsioonijuht Liina Vahtras.
Nortali tegevjuhi Priit Alamäe sõnul on põhjuseks Soome majanduse keeruline aeg, millega seoses on paljud kliendid investeeringuotsuste tegemisel konservatiivsed. „See mõjub paratamatult ka meile. Meil ei ole kõigile inimestele praegu pakkuda nende kvalifikatsiooni ja asukohaga sobivat tööd,“ selgitas Alamäe.
Hoolimata sellest arvab Alamäe, et Soome-suunal tehtud investeering on end ära tasunud. „Me usume endiselt Soome majanduse pikaajalisse kasvuvõimesse ja Soome inimeste nutikusse,“ põhjendas ta.
Soome majandus kasvas viimati 2012. aasta esimeses kvartalis ning Soome panga prognoosi kohaselt on 1% kasvu oodata alles 2016. aastal. Töötajaid on koondanud ka teised IT-sektori ettevõtted, näiteks Tieto, mis teatas nädala eest läbirääkimistest umbes 500 töökoha kärpimisest.
Koondamis- ja kollektiivpuhkustega pole Alamäe sõnul kavas teha suuremaid organisatsioonilisi muudatusi. Samuti pole koondamine seotud 2013. aastal võidetud Soome maksuameti suurhankega, mis Alamäe sõnul kulgeb plaanipäraselt.
Nortalil pole kavas kärpida Eesti peakontoris või teistes tütarettevõtetes töötavate inimeste arvu, kinnitas Alamäe. „Meie jaoks on olukord mõnevõrra lõhestunud, sest kollektiivläbirääkimistega samaaegselt otsime kõikides riikides uusi töötajaid,“ lisas Vahtras. Alamäe sõnul läheb firmal tervikuna hästi, kuna käive kasvas 2014. aastal umbes 15% ning ettevõte teenis kasumit nii Soomes kui ka väljaspool.
Nortal on juba varasemalt teatanud, et soovib tulevikus minna börsile. Sellel kursil püsimise kohta tõdes Alamäe, et Nortal on maailmamastaabis pigem väikeettevõte ja börsivalmiduse saavutamine nõuab veel tõsist tööd. „Aeg näitab,“ sõnas ta võimaliku börsilemineku tärmini kohta.
KOMMENTAAR
Mida arvate Nortali Soome tütarettevõtte koondamis- ja sundpuhkusplaanidest?
IT-ettevõtte Proekspert eestvedaja Marko Sverdlik:
See otsus on Soome majanduse keerulist olukorda arvestades mõistetav, kuna ettevõte peab tegema samme, mis tagaks ta jätkusuutlikkuse. See, et koondatakse oluliselt väiksem arv inimesi võrreldes sundpuhkusele saadetutega, on mõnes mõttes hea uudis, kuna sellest võib välja lugeda, et ettevõte näeb võimalust olukorra paranemiseks ja mõne aja möödudes saavad inimesed taas tööle asuda.
Selle uudise põhjal ei ole mõistlik teha üldisi järeldusi kogu IT-sfääri olukorra kohta. Kuigi Soomes on olukord mõnevõrra keerulisem, arvan, et üldjoontes on IT-valdkond suhteliselt heas seisus. Meie enda ettevõtte olukord on hetkel stabiilne ning meie riskid on hajutatud nii geograafiliselt kui ka ärivaldkondade lõikes.
Nortal pole ainus ettevõte, kes on hiljuti Soomes töötajaid koondanud ja seetõttu võib koondatud töötajate olukord IT-valdkonnas töö leidmiseks olla keerulisem kui muidu. Samas usun, et kogemustega spetsialistid leiavad Soomes ja Eestis kindlasti tööd. Kui rääkida nende võimalikust tööleidmisest Eestis, siis on küsimus pigem, kas Soome spetsialistid oleksid valmis Eestisse kolima, võttes arvesse erinevusi palkades ja muudes hüvedes.
PANE TÄHELE: Nortal AS
Nortal gruppi, mille peakontor asub Tallinnas, kuuluvad ettevõtted Soomes, Leedus, Rumeenias, Serbias, Egiptuses ja Omaanis.
Soome tütarettevõttes on palgal 140 töötajat, 2014. aasta lõpus töötas kontsernis kokku 581 inimest.
Kontserni käive oli 2013. aastal 36 miljonit eurot ja kahjum 839 000 eurot.
Autor: Merle Must
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.