Justiitsminister Andres Anvelt rääkis pikemas intervjuus Äripäevale, kuidas endine poliitik Anna-Maria Galojan jättis alguses põneva mulje ja miks ta hiljem temas pettus.
- 2013. aastal oli Andres Anvelt sotside linnapeakandidaat. Foto: Raul Mee
Galojan saatis vahetult enne vangiminekut Äripäevale kirjavahetuse Anveltiga, mis reedab nende usalduslikku suhet. Kirjavahetusest ilmnes, et Anvelt käis 2008. aastal koos endise naispoliitikuga Londonis kohtumas Vene meediamagnaadi Vladimir Gussinski esindajaga.
Järgneb esmaspäeval tehtud intervjuu Anveltiga, kus ta räägib pikemalt reisist ja oma suhtest Galojaniga:
Meile teadaolevalt olete RTVi endise omaniku Vladimir Gussinski juures tööd tahtnud saada. Soovin sel teemal teiega pikemalt vestelda ja nagu mõistate, siis lähimal ajal.
Ma üldse ei kujuta ette, milline see lähim aeg on. Mul on täna selline… Mul on palve, et saadate mulle küsimused. Aga mis mõttes, mis tööd ma olen üldse temalt küsinud. Me käisime tema juures Londonis, aga tööd me küll ei küsinud. Käisime suurema seltskonnaga, et uurida võimalust Eestis avada RTVi tütarkanal. Meil oli lai seltskond, kus oli julgeolekutöötajaid, see huvi oli teistpidine ja laiem. Käisime maad kuulamas. Aga kui me kuulsime, kui suured investeeringud sellega võiksid kaasneda, siis see oli ulmeteema. Nemad pakkusid know-how'd ega olnud valmis investeerima. Nii see jäigi.
Palju see maksma oleks läinud?
Huhh... alustamiseks 3 miljonit eurot. Aga me saime aru, et see käib meile üle jõu. Võtsime seda 4000-5000kroonist väljasõitu kui kooliraha.
Kui Teile Gussinskit esitleti, milline mulje temast jäi?
Öeldigi, et ta oli Vene opositsionäär. Aga me rääkisime tol ajal mitte millestki muust, kui meedia kanali toimimisest.
Mis Teie ambitsioon oli?
2008. aastal otsisin ma uusi väljakutseid.
Mis roll oli selles asjas Anna-Maria Galojanil?
Tema oli tookord üks inimene, kes kontakti pakkus. Aga isegi mitte mulle konkreetselt, vaid oma lähedastele sõpradele. Näiteks Neeme Org oli endine kaitsepolitsei töötaja, kes pakkus seda ka mulle.
Kas kohtusite Gussinskiga isiklikult?
Nüüd ma ütlen teile, et ma ei teagi, kas see oli Gussinski. Ma tõesti ei mäleta, see oli selline tule-eile-meile reis. Öeldi, et tule kaasa. Käisime ära, saime aru, et on ulme, natuke fantaseeritud arvatavasti Anna-Maria Galojani poolt. Mina lõin sellele kohe käega. Minu jaoks oli see ühepäevane puhkusereis.
Te siis ei teagi, kas kohtusite Gussinskiga?
Ma ei oska öelda. Võib-olla isegi kohtusin. Mingi vanem meesterahvas seal oli, kes tutvustas telekanali ülesehitust. Võis olla Gussinski, aga ma ei mäleta enam. Kui keegi näitaks Gussinski pilti, tuleks see mulle meelde. (Lööb internetti sisse Gussinski nime, vaatab pilti ja arvab, et tema oli küll see. Sarnane on küll, aga mürki ei saa võtta, ütleb Anvelt.)
Kas Anna-Maria Galojanil võis ka Londonis pagenduses olles säilida kontakt Gussinskiga?
Ei tea. Nägin Anna-Maria Galojani viimast korda lennujaamas ja rohkem pole ma temaga kohtunud.
Siiski, kirjavahetustest nähtub, et olete Galojaniga hiljem ka suhelnud.
No rääkinud telefoni teel, kui ma helistasin talle ja ütlesin, et ta võiks Eestisse tagasi tulla, pärast kohtuotsust näiteks. Ma arvan, et see oli aasta või poolteist tagasi.
Kas Te olite siis juba justiitsminister?
Ma arvan, et ma siis polnud. See võis olla eelmise aasta alguses.
Miks Te soovitasite tal tagasi tulla?
Ta võttis minuga ise ühendust. Ma ei mäleta, kas ta küsis seda, miks ma kuskil Facebookis või ajakirjanikule arvamust avaldades olin öelnud, et ta võiks tagasi tulla. Siis ma ütlesin talle seda ka otse, nagu öeldakse näost näkku: „Anna-Maria, sul oleks parem tagasi tulla.“ Pärast isegi viskasin nalja, et oma viis kuud istud ära ja arvestades sinu tuntust, kirjutad pärast raamatu nagu Paris Hilton.
Miks olete Galojani teemal justiitsministrina – kas ja kuidas ta peaks tagasi tulema – võrdlemisi osavõtmatu olnud?
Justiitsminister ei saagi sel teemal kuidagi sõna võtta, ta peab hoidma end kõigist menetlustest teadlikult eemal. Eesti riik on ka pidanud olema esindatud selles kohtuprotsessis, mis Inglismaal oli. Poliitiliselt ning eetiliselt on õige end sellistest asjadest eemal hoida, sest muidu võib öelda, et see on poliitiline mõjutamine. Kui justiitsminister sellistesse asjadesse sekkuks, oleks see ebanormaalne.
Olete Galojanile nõu andnud ka ajakirjandusega suheldes, kui tema juhitud ühingu vara kuritarvitamine avalikuks tuli.
Mhm…
Kirjeldage palun omavahelisi suhted.
Väga pealispindsed. Kui Anna-Maria Reformierakonnast ära läks (lahkus erakonnast 1. jaanuari 2008 - toim), otsis ta kogu aeg endale väljundit. Ta proovis minule rääkida igasugust informatsiooni kõikvõimalike protsesside kohta Eestis, mis ausalt öeldes nendele, kes ei jaga poliitikast ja poliitikaga seotud ärimaalimast midagi, võib tunduda hästi põnev ja huvitav. Aga kui hakkad analüüsima seda, saad aru, et selles on väga palju fantaasiat ning väljamõeldist, meelevaldset asjade sidumist. Ausalt öeldes on kahju sellest inimesest. Pärast mõningasi kohtumisi ja eriti pärast Londoni sõitu sain ma aru, et see kõik on üks suur mull ja tühja tuule tallamine.
Mis täpsemalt?
Tema jutud, tema käitumine, tema olek ja kõik muu selline. Ma sain aru, et ei taha temaga suhelda rohkem ja ongi kõik.
Kirjavahetustest on aru saada, et kui Galojani pettused hakkasid välja tulema, olite valmis ajakirjandusse ka teistsugust informatsiooni andma, et n-ö vastulööki anda või spinnida.
Võib-olla võis olla midagi sellist. Aga kui sa seda informatsiooni vaatad ja see on sisutühi, siis sa ei teegi sellega pärast midagi. Ma saan aru, et Galojan üritab praegu spinnida, tuua välja oma seost poliitikutega ja nii edasi. Minu meelest võiks selle tütarlapse suhtes olla vähe leebem. Kui temaga pikemalt suhelda, siis mina julgen väita, et tegemist on natuke sellise inimesega, kes mõtleb väga palju asju välja, proovib ennast teha väga huvitavaks. Proovib olla sündmuste keskel, mille keskel tegelikult ei ole. Peale mõningat sisulisemat suhet hakkas mul sellest inimesest ikka kahju.
Samas saan aru, et Teil mingisugused ootused ja lootused Galojanile ikkagi olid. Millised täpsemalt?
Kõik, mis ta rääkis, tundus hirmsasti huvitav. Kas või see, mis toimub poliitmaastikul. Esialgselt oli ta väga huvitav inimene, aga kui hakkad seda kõike analüüsima… ja kui sa usud poolt sellest, mida ta räägib, oled kolmveerandiga veel petta saanud. Arvan, et samasuguseid otsinguteesid on temaga läbi käinud ka teised poliitikud ja inimesed.
Kas oskate nimetada?
Reformierakonnas oli ta nii kõrgel tasemel. Eks sinna sisenemiseks oli ka vaja tuult tiibadesse ja head juttu.
2009. aastal kadus Teie kodust suur hulk sularaha, mille hiljem üles leidsite. Kas nende kahe loo vahel võib olla seos?
Need kaks lugu ei ole omavahel kuidagi seotud.
Kas Teil tekkisid rahalised sidemed nende tutvuste baasilt?
Ei, absoluutselt mitte.
Maksite vaid lennupiletid ja see oli kõik?
Hotelli ka. Ööbisime veel kahekesi ühes toas, et soodsam oleks.
Kas Galojaniga?
Ei, Neeme Oruga.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.