Alates 2015. aasta esimesest jaanuarist peab eluruumide rent olema maksuvaba ka siis, kui eluruumid antakse kasutamiseks äriliseks tegevuseks. Paljudele ettevõtjatele toob see seisukoha muudatus kaasa probleeme.
- Grant Thornton Rimessi maksunõustaja Tõnis Elling Foto: erakogu
Eluruumide rendi vabatahtlik käibemaksuga maksustamine ei ole enam mingil tingimusel võimalik, vähemalt nii on rahandusministeerium sedastanud oma kodulehel alates 01.01.2015 täiendatud käibemaksuseaduse kommentaarides. Vastavalt käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p 2 ei maksustata käibemaksuga kinnisasja või selle osa üürile, rendile või kasutusvaldusesse andmist. Kinnisasja renti võib küll vabatahtlikult maksustada, aga välja arvatud eluruum. VÕS järgi on eluruum elamu või korter, mis on kasutatav alaliseks elamiseks. Äriruum on majandus- või kutsetegevuses kasutatav ruum.
Eluruumi definitsioon iseenesest ei välista eluruumi kasutamist äriruumina. Just selline ongi seni olnud Eestis maksumaksjate praktika. Paljud väikefirmad on registreeritud asutaja või omaniku kodusele aadressile ja paljudel on kodukontor. Samuti on laialt levinud, kui äriühing rendib endale sobivas kohas korteri, mida kasutab kontorina. Maksustamisel või mittemaksustamisel lähtuti seni tehingu tegelikust majanduslikust sisust, mitte registrijärgsest korteri staatusest.
Selle kohta, kuidas nüüd eluruumide renti käibemaksustatakse, loe lähemalt Äripäeva teemaveebist
raamatupidaja.ee.
Seotud lood
Eesti heaolu kasvu takistab vohav bürokraatia, napp ambitsioon ning ohjeldamatult paisunud riigi kulutused – nii arvavad 5. märtsil toimuval majanduskonverentsil
“Tuulelohe lend 2025” esinevad tippjuhid ja ettevõtjad.