Sillamäele oli plaanis ehitada kaks naftatöötlemistehast. Praegu on Sillamäe sadamaga peetavad läbirääkimised ühe naftatöötlemistehase ehitusprojekti üle peatatud, teise projekti saatus selgub mai keskel.
- Sillamäe sadam Foto: Andras Kralla
Sillamäe elanikud aga kardavad, et ka üks tehas on juba liiga suur risk.
Oma soovist ehitada Sillamäele naftatöötlemistehas teatas korraga kaks Eestis registreeritud Vene kapitalil põhinevat ettevõtet - STK Group OÜ ja Jukonoil OÜ. STK tegi juba ära keskkonnamõju hindamise, kuid asi jäi toppama, sest ettevõte ei pöördunud projekteerimistingimuste taotlusega linnavalitsuse poole.
Ettevõtte esindajad ei selgitanud, kas nad on läbirääkimistele sadama omanikega punkti pannud või mitte, kuid sadamaomanike ja linnavalitsuse ametnike jaoks ei ole saladus, et potentsiaalne investor ei suutnud krundi rendi ettemaksu tasuda. Talle anti ajapikendust, kuid ka selle tähtaeg sai märtsis läbi. Sillamäel selle projektiga enam kuigivõrd ei arvestata, kuid STK Group seda kalevi alla panna ei kavatse.
Nagu teatas STK Groupi üks kaasomanikke Pavel Startšenko, arutasid projektis osalejad teemat pikalt. "Kõik teavad, kuidas mõjuvad poliitilised ja majanduslikud santsioonid Venemaal. Ka meist ei läinud need mööda, võtsime natukeseks aja maha. Lähiajal oleme valmis sadama ja linnavalitsusega kõik küsimused lahendama. Läbirääkimisi jätkatakse ja muutusi tuleb mitte ainult Sillamäelt," ütles Startšenko.
Elanike hirmud
Erinevalt STKst areneb Jukonoili projekt Sillamäe elanike suure surve all.
10. märtsil korraldas Sillamäe linnavalitsus keskkonnamõju hindamise avaliku arutelu. Projekti veel täiendatakse.Kuigi investor lubas oma naftatöötlemistehase projekti märksa suuremaid summasid paigutada, leidsid Sillamäe linnavalitsuse ja ühiskondlike organisatsioonide esindajad palju ebaselgeid kohti.
Sillamäe linnavolikogu liikme ja linna keskkonnagrupi liikme Gulnara Sidorenko sõnul võib naftatöötlemistehase ehitus osutuda saatuslikuks linna keskkonna seisukohast, mille elanikud on juba hädas põlevkiviõlitehase poolt tuleva hingematva haisuga.Kohalike roheliste arvates võib taolise objekti ehitamine seada ohtu linnaelanike tervise, elu ja vara, näiteks läheduses asuvaid aiamaid.
Initsiatiivgrupp osutas linna lähedal asuvatele A-klassi ettevõtetele -Alexela, BCT, Tankhem -, mille avarii korral keskkonnarisk suureneb.Samuti ei ole Sidorenko sõnul teada, kui tõsised on mõlema ettevõtte esindajate kavatsused, milline on nende maine ja maksevõime, kuna äriregistrisse kantud esindajate nimed ei ütle Sillamäe elanikele mitte midagi.
Jukonoili nõukogu liige Igor Kleiner ütles, et praegu täiendab ettevõte projekti vastavalt keskkonnamõjude hindamise aruandes toodud küsimustele ja märkustele. "Me lõpetasime protsessi 1. aprilliks ja esitasime kohe aruande keskkonnaministeeriumi, kust peaks tulema meile 30 päeva jooksul vastus," teatas ta. Järgmine samm on tehniliste tingimuste taotlemine.
Lootus europankadel
Küsimusele, kas ei juhtu nii, et ka need investorid ei leia projekti realiseerimiseks raha, vastas Kleiner, et kuna jutt käib miljardi eurosest investeeringust, siis muidugi kaasavad investorid raha väljast. "Praegu on käimas läbirääkimised Euroopa pankadega, kellele peab esitama valmisdokumentatsiooni ja load," ütles ta. Veel üks väike asi
Sillamäe elanike hinnangul võiks täiendatud keskkonnamõju hindamise uus avalik arutelu kired maha jahutada. Sillamäe jaoks on naftatöötlemistehase ehitamise otsus on väga tõsine ning Sidorenko sõnul peaks linnas korraldama referendumi või küsitluse ning lubama elanikel oma arvamust väljendada. "Miks mitte tulla sellises olukorras elanikele vastu? Arutelu vältimine tekitab ainult lisakahtlusi," arvas ta.
Kleineri hinnangul on Sillamäe elanike mure asjatu, kuna erinevalt põlevkivist ei ole toornaftal sellist tugevat lõhna. "Meil tuleb kõige moodsam tehas, isegi parem kui soomlaste Neste. See on uusim tehnoloogia. Plaanis on tõsised investeeringud keskkonnakaitsesse, nimelt luuakse oma seirejaam, spetsiaalsed andurid jne. Ning aruandes on öeldud, et õhku paisatavate saasteainete norme ei ületata," lubab ta.
Kleiner on veendunud, et uuel arutelul ei ole mõtet: kohe, kui keskkonnaamet langetab otsuse, muutub aruanne kõikidele soovijatele kättesaadavaks. Kui ametil on vastuväiteid, siis on teine asi. "Arutame projekti juba kaks aastat, ei usu, et võiks tekkida suuri pretensioone," ütles ta. Ettevõte loodab, et mai keskel on juba olemas selge ettekujutus projekti edasisest arengust.
Mis on mis?
STK Group OÜAsutatud 2012. aastalKapital 2500 eurotNaftatöötlemistehase võimsus 3 miljonit tonni aastas Esimesel etapil 1 miljon tonni aastasInvesteering 75 miljonit eurotTöökohti umbes 300 inimestToodang: diislikütus, laevakütus, kütteõli, granuleeritud väävel, inertsed gaasid ja ehitusmaterjalidJukonoil OÜAsutatud 2013. aastalKapital 204 000 eurotNaftatöötlemistehase võimsus 2,4 miljonit tonni aastasInvesteering 880 miljonit eurotTöökohti 250- 300 inimestToodang: lennukiõli, bensiin, diiselAllikas: STK Group, Jukonoil
Teadmiseks
Kes valmistab ette naftatöötlemistehase dokumendipaketti?
Projenti suurim investor, STK Groupi kaasomanik Pavel Startšenko ei vastanud, viidates informatsiooni konfidentsiaalsusele. Äriregistri andmetel on ettevõtte omanikud: Galei Nabiulin (5%), Pavel Startšenko (20%) ja Anzor Pruidze (75%).
Galei Nabiulin (Ufaa) - mitme raskesüsivesiniktoorme ümbertöötlemise patendi omanik.
Pavel Startšenko (Sotši) - ettevõtja, mitme suurettevõtte omanik,tegeleb mootorikütuse hulgimüügi ja ehitusega.
Anzor Pruidze (Sotši) - on mitme Sotši ehitusettevõtte asutaja. Kohalikud meediaväljaanded kirjutasid kõrghoone ebaseadusliku ehitamise menetlusest kesklinnas. Pruidze ettevõte oli arendaja, ehitustöövõtja oli OOO Raritet (meedia andmetel kuulub Vladimir Žirinovski abikaasale). Kohus tunnistas ta süüdi kuriteole õhutamises. Kuid Pruidze oma süüd ei tunnistanud ja esitas aasta alguses apellatsioonkaebuse.
Jukonoili projekti investorid on äriregistri andmetel ettevõtte omanikud Aleksei Skidanov ja Juri Tšalei võrdsetes osades. Juhatuse liikmed - Gennadi Skidanov, Igor Kleiner, Oksana van den Hov.
Gennadi Skidanovil on suured kogemused ja sidemed nafta- ja gaasitööstuses. Nimelt oli ta OOO Neftegazovaja kompanija ITERA juhatuse esimehe esimene asetäitja. 2013. aastal ostis ettevõtte ära OAO NK Rosneft.
Igor Kleiner - Lukoil Eesti endine nõukogu esimees.
Allikas: äriregister, uudisteportaalid
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.