Kuuba ja USA suhetes toimus eile oluline nihe, kui kahe riigi tippjuhid kohtusid esimest korda näost näkku pärast 1950. aastaid. Vähe sellest - Kuuba president Raul Castro vabandas oma Ameerika Ühendriikide ametivenna ees.
- Kuuba president Raul Castro ja USA president Barack Obama kohtusid eile Panamas, et näidata püüdu parandada kahe riigi vahelisi suhteid. Foto: Reuters/Scanpix
USA presidendil Barack Obamal toimus eile tema enda sõnul "ilmselgelt ajalooline kohtumine" Kuuba presidendi Raul Castroga. See oli esimene USA ja Kuuba liidrite vahetu kohtumine pärast 1950. aastaid, vahendas Business Insider. Riigijuhid said kokku Panamas Põhja- ja Lõuna-Ameerika riigijuhtide tippkohtumisel, mida peeti seitsmendat korda, kuid kuhu Kuuba sai kutse esimest korda.
Kokkusaamise järel meenutas Obama, et kahe riigi ajalugu on keeruline ja aastate jooksul on usaldamatus aina kasvanud. Kuid viimaste kuude jooksul on USA ja Kuuba valitsused olnud tihedas kontaktis ja juba mullu detsembris teatasid mõlema riigi juhid, et alustavad omavaheliste poliitikate ja suhete muutmist.
USA ja saareriigi vahel hakkas olukord halvenema 1959. aastal pärast Kuuba revolutsiooni, millega tuli võimule praeguse riigijuhi venna Fidel Castro kommunistlik režiim.
Obama märkis, et pärast 50 aastat ühetaolist poliitikat USA suunalt leidis ta, et on aeg proovida midagi uut, sest on oluline suhelda Kuuba valitsuse ja Kuuba inimestega. "Selle tagajärjel oleme nüüd minu meelest kohas, kust saame edasi liikuda tuleviku suunas ja jätta seljataha mõningad mineviku asjaolud, mille pärast on meil olnud niivõrd raske omavahel suhelda," rääkis Obama.
Jätkuvalt erimeelsused
Uute suhetega kiitlemise kõrval tunnistas Obama, et endiselt on olulisi erimeelsusi kahe riigi valitsuste vahel. Näiteks muretseb USA demokraatia ja inimõiguste pärast Kuubas. Kuuba valitsusele ei sobi aga mõningad USA poliitikad, mida Castro ka oma tippkohtumisel peetud kõnes mainis.
"Arvan, et me mõlemad tõdesime, et jääme viisakalt ja tsiviliseeritult eriarvamusele, ja aja jooksul on meil võimalik keerata uus lehekülg ning arendada kahe riigi vahel uued suhted," ütles Obama.
Castro teatas presidentide kohtumise järel, et nõustub enamjaolt Obama jutuga. Sarnaselt USA riigipeale märkis temagi, et kahe riigi vahel on lahkarvamusi.
"Meid võib veenda mõningates asjades, aga mõningates teistes asjades meid ei pruugi veenda," ütles Castro. "Kuid kui ma ütlen, et nõustun kõigega, mida president just ütles, pean silmas, et me nõustusime ka erimeelsustes. Kellelgi ei tohiks olla illusioone. Vastab tõele, et meil on palju eriarvamusi."
Kokkuvõtvalt väljendas Castro kindlust, et USA ja Kuuba suudavad luua sõprussuhted. "Me jätkame kohtumisi, et taastada meie riikide vahelised suhted. Me avame oma saatkonnad. Me käime teineteisel külas, inimesed kohtuvad inimestega. Loeb vaid see, mida sellised naabrid teha suudavad," rääkis Castro.
Castro vabandas
Enne silmast silma kohtumist esinesid riigipead tippkohtumisel oma nn lepituskõnedega teiste piirkonna liidrite ees.
Castro tegi oma kõnes midagi, mis on seni kahe riigi ajaloos olnud ennekuulmatu: ta vabandas oma USA ametivenna ees, kirjutas Financial Times. Castro vuristas ette terve rea kriitikat, mis on tulnud USAst Kuuba suunal viimaste kümnendite jooksul, kuid ei süüdistanud selles Obamat. "Ma vabandan Obama ja teiste ees, et end sellisel viisil väljendan. Lihtsalt, minust õhkub kirge, kui räägin Kuuba revolutsioonist. Obama ei vastuta selle eest. Kõik need kümme presidenti, kes tulid enne teda, on meie ees võlgu, kuid mitte Obama," kõneles Castro.
Ühtlasi nimetas Castro Obamat ausaks meheks ja õhutas teisi riigijuhte Obamat toetama tema püüdluses lõpetada Kuuba blokaad.
Lõpp Guantanamole ja embargole
Obama ütles, et ideoloogia asemel on ta huvitatud tulemustest ega taha pidada lahinguid, mis algasid ammu enne tema sündi. USA riigipea vestles Castroga telefonitsi juba kolmapäeval ja on hakanud üle vaatama, kas Kuuba ikka peaks kuuluma nende riikide nimekirja, kus on reastatud terrorismi toetajad. Kuuba nõuab ka, et USA loobuks Guantanamo sõjaväebaasist ja lõpetaks saareriigi vastu kehtiva majandusembargo.
Castro tunnistas, et Kuuba on teinud minevikus asju, mida "võib pidada terrorismiks, kuid kui sa oled nurka surutud ja sind lõputult ahistatakse, on ainus võimalus kas alla anda või võidelda, ja te teate kumma me valisime".
Kuigi Obama rõhutas, et kahe poole vahele jäi olulisi erimeelsusi, teatati Washingtonist, et kohtumine Panamas on sama pöördeline kui Fidel Castro kõnelused asepresident Richard Nixoniga 1959. aastal, üksnes mõni kuu pärast Kuuba revolutsiooni.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.