Kreeka on saanud Venemaalt kutse liituda niinimetatud BRICS riikide arengupangaga ning Kreeka peaminister Alexis Tsipras kavatseb seda juunis Peterburi ärifoorumil lähemalt arutada.
- Alexis Tsipras ja Vladimir Putin Moskvas Foto: Scanpix/Reuters
Ettepanekust teatas teisipäeval Kreeka peaministri büroo. BRICS on riikide ühendus, kuhu kuuluvad Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika. Arengupank asutati 2014. aastal alternatiivina Maailmapangale ja Rahvusvahelisele Valuutafondile. Panga kapital on 100 miljardit dollarit ning iga asutajaliikme osa 10 miljardit dollarit.
Akronüümi BRIC lõi endine Goldman Sachsi ökonomist Jim O’Neill tähistamaks maailmamajanduses arenevate riikide kasvavat osakaalu ja tähtsust. Lõuna-Aafrika liitus hiljem teiste riikide kutsel.
Pankroti äärel Kreeka kuigi hästi sinna pilti ei sobi. Nii ei saa kutse Kreekale olla muu kui geopoliitilise tähtsusega, kirjutab agentuur Bloomberg. Idasuhete soojendamine on Kreeka peaministri Alexis Tsiprase üks väheseid hoobasid oma kreeditoride mõjutamiseks. Kreeka endine esindaja IMFis on saanud ülesande uurida lähemalt pangaga võimaliku liitumise üksikasju.
Tsipras kohtus läinud kuul Moskvas Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Seal arutati Venemaa uue gaasitoru plaani, mis kulgeks Ukrainat läbimata Türgi ja Kreeka kaudu Euroopasse. Oodatavate transiiditulude arvel võib Kreekal olla võimalus Venemaalt avanssi saada. Vastu saab Putin omale sõbraliku riigi NATOs ning nõrga lüli ELi ühisrindes, mis taunib Venemaa poliitikat Ukrainas.
Agentuuril Bloomberg ei õnnestunud kommentaari saada ei Venemaa ega Kreeka rahandusministeeriumist.
Kui O’Neill Venemaa ettepanekust kuulis, pidas ta seda hilinenud aprillinaljaks. O’Neilli jaoks on küsimus, mida teised BRICS riigid sellest saavad.
„Kas praegu on 1. aprill,“ küsis O’Neill Bloombergile läkitatud vastuses. „Ma mõistan, miks Venemaal võib olla kummaline motiiv, kuid ma ei kujuta ette, miks teised riigid sellega nõustuma peaksid.“
USA soovitab Kreekal Venemaa uues gaasijuhtmes osalemisest loobuda ja eelistada teist torujuhme projekti, mis kulgeks Aadria mere alt ja transpordiks gaasi Aserbaidžaanist. Nii ütles USA energiaasjade eriesindaja Amos Hochstein läinud nädalal USA väljaandele New York Times. Võrreldes Venemaa läinud aasta detsembris käima lükatud Türgi torujuhtme projektiga Turkish Stream on selle projekti ettevalmistusega palju kaugemale jõutud. Ühtlasi aitaks selle elluviimine mitmekesistada Euroopa gaasitarnijaid ning vähendada võimalusi energia kasutamiseks poliitilise hoovana, ütles eriesindaja.
Seotud lood
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
3
Värbame ikka talenti, mitte sugu, vanust ja silmavärvi!
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele