Rakvere Farmide juht Teet Soorm ütles, et isegi kui Ekseko farm jääb piirangutsoonist välja, aga ülejäänud Viljandi- ja Valgamaa farmid jäävad tsooni, peab ettevõte arvestama toodangu 20%-lise vähendamisega.
- Rakvere Farmide juht Teet Soorm ütles, et tauditsooni kehtestamine Viljandi- ja Valgamaal mõjutab paljude inimeste tööd. Foto: Andras Kralla
Soorm lausus, et Rakvere Farmidele kuulub 25 farmi üle Eesti ning peamiseks on Ekseko, kus asub kogu emisepark ehk põrsatootmine. Viljandi- ja Valgamaal, kus plaani järgi jõustub piirangutsoon, on ettevõttel viis farmi. „Kui need need viis farmi lähevad tsooni, siis meil ei ole mõtet sinna põrsaid enam viia, siis tuleb põrsatootmist lihtsalt nii palju vähendada,“ lausus ta.
Soorm põhjendas, et kolmanda tsooni farmides on nõutud karmid bioohutusmeetmed ja muud tingimused, mistõttu põrsaste kasvatamine seal ei tasuks enam ära. Ettevõtte viie farmi piirangutsooni sattumine tähendaks seega, et 8% Eesti sealihatoodangust suletakse ja konserveeritakse.
Soorm nentis, et piirangute kehtestamine Viljandi- ja Valgamaal mõjutab mitte ainult sealihatööstust, vaid ka teisi valdkondi. „Ega ühe farmi kinnipanek mõjuta ainult neid üksikuid töötajaid, vaid kogu seda põllumajandusharu, sest farmi varustatakse söödaga, teraviljaga, liigub transport – see tuleb kõik ümber suunata,“ selgitas ta.
Lisaks saavad Soormi sõnul tugevalt kannatada üksikud seakasvatajad, kes on täitnud kõiki ohutusnõudeid ja soovitusi, kuid satuvad piirangutsooni. Ta lausus, et kuna sigadest enam turuhinda ei saa ja liha saab müüa vaid erimärgistusega, kaotavad väiksemad seakasvatajad lõpuks töö. “Paljudel farmidel on peal pangalaenud, pikaajalised kohustused,“ avaldas Soorm muret.
„Ühe tädi Maali või räpase sigala tegemata jäänud töö võib mõjutada meid kõiki,“ ütles Soorm. Ta tõdes, et praeguse seisuga saab oodata vaid järgmist päeva, sest võimalikud ohutusmeetmed on ettevõttes kasutusel, kuid ka see ei pruugi katku eemal hoida. „Ega ma võin nutta, naerda või jalgadega trampida, aga mis sest kokkuvõttes kasu on,“ sõnas Soorm.
Seotud lood
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Lisatud analüütikute kommentaarid!
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele