Läti tööandjate hinnangul on Lätis Balti riikide suurim maksukoormus tööjõule, mistõttu tööandjad hoiatavad, et valitsuse poliitika jätkumisel võib koondama hakata iga viies ettevõte.
- Läti emiteeris sel kuul 500 miljoni euro eest võlakirju. Foto: EPA
Läti tööandjate arvutuste järgi läheb 1000eurosest palgakulust
maksudeks Lätis 425,34, Leedus 414,16 ja Eestis 392,82 eurot. Seega saab lätlane kogu palgarahast kätte 574,66, leedukas 585,84 ja eestlane 607,18 eurot.
Kohalike tööandjate hinnangul toovad Läti valitsuse plaanid suurendada maksulaekumisi ja vähendada varimajandust hoopis vastupidise tulemuse. Läti tööandjate liidu asepresident Juris Vikis ütles, et poliitika on hoopis samm tagasi ning soosib varimajandust, sest sisuliselt antakse konkurentsieelis neile, kes maksvad osa palgast ümbrikus või töötavad mikroettevõttena. Samas need, kes tasuvad makse kogupalgalt, ainult kaotavad.
Liidu liikmete seas läbi viidud küsitlusest selgub, et maksumuudatuste jõustumisel ligi pooled ettevõtjad külmutaks palgad, kolmandik kasutaks nn varivõtteid maksude optimeerimiseks ja viiendik võib alustada koondamistega. Seejuures tabab koondamislaine kõige valusamalt just madala kvalifikatsiooniga töötajaid, keda valitsus soovib retoorikas aidata, selgitas liidu peadirektor Liga Mengelsone.
Muu hulgas kavandab Läti valitsus näiteks kehtestada solidaarsusmaksu kõigile kõrgepalgalistele, kellele praegu kehtib nn sotsiaalmaksulagi. Praegu on selleks summaks 48 600 eurot aastas ehk ligi 4000 eurot kuus. Valitsus kavandab kehtestada seda ületavale summale nn solidaarsusmaksu 34,09%, millest 23,59% tasub tööandja ja 10,5% töötaja.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.