Tallinna endine abilinnapea, sotsiaaldemokraat Vladimir Maslov püüab inimesi investeerima panna püramiidskeemi, mille taga seisab kuriteokahtlustusega Vene leiutaja.
- Leedus kuriteokahtlustuse saanud Vene leiutaja Anatoli Junitski (vasakul) ja Tallinna endine abilinnapea Vladimir Maslov kokkuleppeid sõlmimas. Foto: Sky Way koduleht
Juba mitu aastat on
Venemaa leiutaja Anatoli Junitski propageerinud õhuraudtee ideed. Selle järgi oleksid kõikvõimalikud maailma linnad ühendatud rongidega, mis sõidavad 3-30 meetri kõrgusel. Idee on uudne ja kõlab kohati ka ulmeliselt, ent Junitski teeb usinalt lobitööd, et oma ideel elu sees hoida ja investoreid leida. Ettevõtte nimeks on Sky Way Invest Group.
Üks, kes tema eest Balti riikides lobitööd teeb, on Eesti sotsiaaldemokraadist ettevõtja, endine
Tallinna abilinnapea Vladimir Maslov. Sky Way kodulehe järgi sõlmis Maslov Junitskiga lepingu tänavu 9. septembril. Vaid mõni nädal tagasi käis Leedu meediaväljaande 15min.lt ajakirjanik Šarunas Černiauskas Vilniuses koosolekul, kus Maslov tutvustas võimalikele investoritele rongiprojekti nimega Sky Way. Kogu Maslovi etteaste jäi ajakirjaniku video peale.
Vene leiutaja jäi vahele
Paraku jättis Maslov huvilistele mainimata, et Sky Waysse investeerimine on tegelikult
püramiidskeem, mis on keelatud äriplaan. Veelgi enam, Maslov jättis märkimata, et Leedu ametivõimud otsivad idee autorit Anatoli Junitskit juba üle aasta taga hiiglasliku pettuse tõttu. Peale tehislike aktsiate müümist süüdistatakse Junitskit
rahapesus ja pettuses.
Nimelt avastas Leedu keskpank möödunud aastal, et Junitski äritses läbi nelja Sky Wayga seotud ettevõtte tehislike aktsiatega, mille koguväärtus olevat dokumentide järgi enam kui 200 miljardit naela. Kui ettevõtted ja aktsiad oleksid ka tegelikult olemas olnud, oleks Anatoli Junitski maailma rikkamate inimeste edetabelis seljatanud ka Bill Gatesi. Pärast petuskeemi avalikuks tulemist pages Junitski Leedust. Sky Way plaani Junitski aga maha ei matnud, vaid alustas sellega otsast peale – seekord Valgevenes.
Pane tähele
Äripäev pöördus Sky Way kohta kommentaari saamiseks ka
finantsinspektsiooni poole, uurides, kas nad on sellega varem kokku puutunud, kas Sky Way seitsmeastmeline skeem äratab neis kahtlust ja kuivõrd üldse Eestis püramiidiskeemidega probleeme on. Küsimustele vastas inspektsiooni juhatuse esimees
Kilvar Kessler järgmiselt:
"Tänan meili eest. Edastasin Teie informatsiooni meie teenuse järelevalvefunktsioonile. Kokkuvõtvalt: juhime kestvalt inimeste tähelepanu võimalikele pettustele ja suuname rakendama erinevaid käitumismudeleid sellega seoses.Kuna me oleme finantsjärelevalve asutus, siis kahtlaste ilmingute korral finantsturul, mille kohta meil on piisavalt materjale, pöördume teatega õiguskaitseasutuste poole, kes otsustavad kriminaalmenetluse algatamise, selle käigus tõendite kogumise, kaalumise jm edasise. Finantsinspektsioon ise kriminaalmenetlusi läbi ei vii."
Püramiidskeemi tunnused
Plaan, mida Maslov huvilistele pakub, on seitsmeastmeline püramiidskeem. Investeerimist saab alustada viiest USA dollarist, ent lisaraha hakkab kogunema alles siis, kui investorid liituvad partneri programmiga ja hakkavad enda alla uusi investoreid värbama. Esimese väljamakse teenitud summast saab kätte alles siis, kui on jõutud neljandale tasemele. Skeem kasvab samm-sammult iga astmega aina suuremaks. Viimase taseme investor peab olema ise investeerinud vähemalt 3000 dollarit.
Leedu ajakirjaniku tehtud videosalvestusest tuleb välja, et Sky Way meeskond meelitab inimesi neile raha andma ka tasuta reisiga Prahasse. Vähemalt lubas seda Vilniuses lätlasest Ineta Andzane, kes ütles, et tasuta reisi saamiseks peab huviline investeerima vähemalt 1200 dollarit või meelitama projekti vähemalt neli inimest, kes panustaks projekti sama palju.
Läbirääkimised Ülemiste Cityga
Sky Way Invest Group lubab investeeringuid teinud isikutele ettevõtte aktsiaid, kui too viimaks börsile astub. Kas seda aga kunagigi juhtub, on küsimärgi all. Nimelt tutvustas Maslov Vilniuses toimunud koosolekul projekte, mida juba tehakse Riias, Druskininkais ja ka Tallinnas. Tallinnas peaks Maslovi sõnul projekt käimas olema
Ülemiste City's. ASi
Mainor Ülemiste nõukogu esimees
Ülo Pärnits ütles, et Sky Wayga on neil läbirääkimisi olnud küll, kuid Anatoli Junitski probleemsest taustast ei tea nad midagi. „Küll sellised asjad välja tulevad, ega me kergeusklikud ka pole,“ ütles Pärnits. Seevastu on Riia ja Druskininkai linnapead öelnud, et Sky Way meeskonnaga nad mingit koostööd tegemas pole.
Sky Way skeemi on senimaani paigutanud oma raha sajad tuhandeid inimesed, enamik neist Venemaalt. Balti riikidest on Sky Way'ga enim liitunud just eestlased.
- Vladimir Maslov (vasakul) ja Anatoli Junitski (paremal) Foto: Sky Way koduleht
Sky Way Invest Groupi püramiidskeem
Sky Way turundusplaan lubab inimestele lisateenimise võimalust, mis võib aja jooksul kasvada koguni põhisissetulekust suuremaks. Selleks tuleb liituda partneri-programmiga, milles on seitse astet:
1. Klient
Isikliku kontoga registreerunud isik, kes pole partneri programmiga liitunud. Klient ei saa fondidest väljamakseid.
2. Investor
Registreeritud kasutaja, kes peab investeerima vähemalt 5 dollarit.
Investor pole partneri programmiga liitunud ja seega ei saa ta fondidest väljamakseid.
3. Agent
Registreerunud isik, kes on liitunud partneri programmiga. Agent saab 15% investeeringutest, mille on ise programmi meelitanud. Boonus arvutatakse rahaks ümber ja lisatakse boonuse kontole.
Teenitud kasumit saab välja võtta vaid juhul, kui agent jõuab järgmise tasemeni.
4. Kvalifitseeritud agent
Isikliku investeeringu suurus peab olema vähemalt 225 dollarit. Kvalifitseeritud agent saab 15% investeeringutest, mille on ise programmi meelitanud.
Väljavõetav summa peab olema vähemalt 50 dollarit.
5. Investeeringute nõunik
Isikliku investeeringu suurus peab olema vähemalt 300 dollarit. Selleks, et jõuda nõuniku tasemeni, peab ta programmi meelitama neli isikut, kes on kvalifitseeritud agendid ja kellest igaüks on investeerinud vähemalt 200 dollarit.
Viiendale tasemele jõudnu saab 20% enda meelitatud investeeringutest ja 5% kõikidest investeeringutest, mille on programmi meelitanud madalama astme investorid.
Samuti saab nõunik 1% kõikidest investeeringutest, mida on Sky Waysse kogunenud üle kogu maailma.
Väljavõetav summa peab olema vähemalt 50 dollarit, kuid seda tingimusel, et investor püsib samal tasemel vähemalt kolm kuud. Vastasel juhul boonused kustuvad.
6. Investeeringute haldur
Isikliku investeeringu suurus peab olema vähemalt 900 dollarit. Halduriks saab isik, kes on programmi meelitanud neli investorit, kes on jõudnud viiendale tasemele ja kelle investeeringud on kokku vähemalt 2250 dollarit.
Haldur saab 23% investeeringutest, mille on ise programmi meelitanud ja 8% kõikidest investeeringutest, mille on programmi meelitanud madalama astme investorid.
Samuti saab haldur 3% investeeringutest, mille on programmi meelitanud kõik viienda astme investorid.
Lisaks veel 0,5% kõikidest investeeringutest, mida on Sky Waysse kogunenud üle kogu maailma.
Väljavõetav summa peab olema vähemalt 50 dollarit, kuid seda tingimusel, et investor püsib samal tasemel vähemalt kolm kuud. Vastasel juhul boonused kustuvad.
7. Vanem investeeringute haldur
Isikliku investeeringu suurus peab olema vähemalt 3000 dollarit. Sellele tasemele jõuab isik, kes on programmi meelitanud neli investorit, kes on jõudnud kuuendale tasemele ja kelle investeeringud on kokku vähemalt 9000 dollarit.
Vanem haldur saab 26% investeeringutest, mille on ise programmi meelitanud ja 11% kõikidest investeeringutest, mille on programmi meelitanud madalama astme investorid.
Samuti saab ta 6% investeeringutest, mille on programmi meelitanud kõik viienda astme investorid ja 3% kuuenda astme investorite investeeringutest.
Lisaks veel 0,5% kõikidest investeeringutest, mida on Sky Waysse kogunenud üle kogu maailma.
Väljavõetav summa peab olema vähemalt 50 dollarit, kuid seda tingimusel, et investor püsib samal tasemel vähemalt kolm kuud. Vastasel juhul boonused kustuvad.
Allikas: Sky Way koduleht
Seotud lood
Kuigi töötame selleks, et suurendada heaolu, luua kindlustunnet endale ja lähedastele, võib tööpinge heaolu ja suhteid kahjustama hakata, kirjutab Tallinna Ülikooli õppejõuarenduse ekspert Katrin Aava.
Enimloetud
3
Testi, kas oled targem kui Luik ja Rõtov
Viimased uudised
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Lisatud Saaremaa ettevõtete TOP
“Pakuti huvitavat võimalust, haarasin kinni“
Tagasi Äripäeva esilehele