Fantoomfirma loomiseks võib olla vähemalt neli põhjust.

- Fantoomfirma loomiseks võib olla vähemalt neli põhjust.
- Foto: EPA
Äripäev kirjutas täna artiklis
"Valgevenelaste saladuslik metalliäri Eestis", et salapärase ärimehe loodud ettevõte on ilmekas näide sellest, kui lihtne on Eestis luua nn fantoomfirmat.
Asjatundjate abiga toome mõne põhjuse, miks ettevõtte kohta võidakse esitada äriregistrile ebaõigeid andmeid, otsustatakse jätta majandusaasta aruanded tähtajaks esitamata või kasutatakse firma juhtkonnas variisikut.
Kui tegemist on noore äriühinguga, millel on korralik käive, kuid mis kasutab nn tankiste ja tegelikkusele mittevastavat aadressi, siis võib see viidata maksudest hoidumisele. Ebaõiget aadressi kasutatakse seetõttu, et takistada menetlustoiminguid ja menetlusdokumentide kättetoimetamist. Enne äriühingu maksuvõla teket võidakse äriühingut vormiliselt juhtima panna variisik ka seetõttu, et seda äriühingut soovitakse kasutada võltsarvete väljastamiseks või soovitakse vältida selle äriühingu tegeliku juhi vastutusele võtmist tulevikus ning peita tegelikke majandustegevuse korraldajaid.Kui tegemist on varem toiminud äriühinguga, siis tankisti nimele registreerimine võib olla kantud soovist vältida hilisemaid pankrotimenetlusi, hagisid jms. Äriühingu passiivseks jäämisel kustutab äriregister ühingu tavaliselt paari aasta jooksul, kusjuures tasuta, majandusaasta aruannete esitamata jätmise tõttu.On võimalik ka kombineeritud variant, mille kohaselt on varem toiminud ettevõte probleemide vältimiseks tankisti nimele vormistatud ning kuna see on käibemaksukohustuslasena registreeritud, siis kasutada seda pärast tankisti nimele vormistamist ka mõnda aega maksupettuste toimepanemisel.Pärast äriühingu maksuvõla teket määratakse juhatusse variisik eesmärgiga raskendada haldusvastutuse kohaldamist eelmiste juhatuse liikmete suhtes raamatupidamisdokumentide “ärakaotamise” abil.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!