Eesti Energia teatas, et müüb 45% Jordaania põlevkivielektrijaama ja -karjääri projekti aktsiatest Hiina päritolu ettevõttele Yudean Group ning jääb 10 protsendiga projekti väikeaktsionäriks.
- Müügileping allkirjastati täna Hiinas. Foto: Eesti Energia
Täna Hiinas allkirjastatud lepingu kohaselt suurendab projekti kaasarendaja YTL International Berhad osalust seniselt 30 protsendilt 45 protsendile ja senine väikeaktsionär Near East Investments väljub projektist.
“Kaheksa-aastase arendustöö jooksul oleme Jordaanias ette valmistanud põlevkivikarjääri rajamise ja elektrijaama ehituse, mis katab 10% Jordaania elektrivajadusest. Vähem oluline pole ka see, et oleme leidnud rahastajad 2,1 miljardi dollarilise projekti elluviimiseks,” rääkis
Eesti Energia juhatuse esimees
Hando Sutter.
Sutteri sõnul on projekti lõplikuks rahastamiseks vaja veel Hiina valitsuse ja ekspordikrediidiagentuuri kinnitust pankade laenu garantiile ning see on ka Eesti Energia enamusosaluse müügi jõustumise eeldus. “Enamusosaluse müügiga saame tagasi kõik Jordaania projekti arendamiseks tehtud ja tehtavad kulud, tulu osaluse müügist ning tulevikus väikeaktsionärina ka dividenditulu. Konkreetsetest numbritest saame rääkida siis, kui projekti rahastamine on lõplikult tehtud ja enamusosaluse müük jõustunud. Eesti Energia jääb Jordaania valitsuse soovi kohaselt viieks aastaks pärast elektrijaama ehituse lõppemist 10 protsendiga osanikuks, et tugevdada projekti kaasatud põlevkivikompetentsi,” lisas Sutter.
Elektrijaama ehitab Guangdong Engineering Power Corporation ja projekti finantseerivad Hiina suurpangad Bank of China ja Industrial Commercial Bank of China. Laenu garanteerib Hiina ekspordikrediidiagentuur Sinosure.
Yudean Group on Hiina riigiettevõte, mis omab ja haldab enam kui 29 000megavatise koguvõimsusega elektrijaamu ning kaevandab kivisütt Hiinas ja Austraalias. Yudeani omanikud on Guangdongi provints (76%) ja China Huaneng Group (24%).
Eesti Energia eeldatav koguinvesteering Jordaania elektriprojekti projekti algusest kuni rahastamise lõpuleviimiseni on ligi 31 miljonit dollarit.
Seotud lood
Eesti Energia arendatud Jordaania elektriprojekti seljataga on Hiina riik ja suurpangad. "Jordaania riik peaks olema väga suures hädas, et julgeda Hiina riigi nõudeid mitte täita," rääkis Eesti Energia Jordaania arendusprojektide juht Andres Anijalg.
Eesti Energia arendatud Jordaania elektrijaama ehitus on käima läinud. Nüüd plaanib riigifirma liikuda edasi projektiga rajada jaama kõrvale suur õlitehas.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.