Keskerakonna esimehe vahetus võib Eesti poliitmaastikul kõik kaardid segi paisata. „Olen valmis tööd tegema, et valitsusse saada,“ ütles erakonna uus pea Jüri Ratas.
- Jüri Ratas valijalt õnnitlusi saamas Foto: Andres Haabu
Laupäeval tehti Paides ajalugu – seni kümne küünega Keskerakonna esimehe toolist kinni hoidnud Edgar Savisaar vahetati Jüri Ratase vastu välja. Ratas võistles erakonna esimehe koha nimel Yana Toomiga ja sai temast üle 300 hääle rohkem.
Kui aasta tagasi valitses Keskerakonna kongressil, kus Edgar Savisaare kõrval püüdis erakonna esimehe kohta saada Kadri Simson,
tugev propagandistlik õhkkond, siis sel aastal oli teisiti. Isegi kõik tulihingelised Savisaare pooldajad, kes pärast tema kandideerimisest loobumist Yana Toomi seljataha asusid, kehitasid õlgu ja nentisid, et mis seal siis ikka. Ratase leeri vastu võitlemine oli justkui peaga vastu seina jooksmine, kuna oli teada, et enamik delegaate pooldab Jüri Ratast. Ometigi võitlesid nad lõpuni. Ja vastavalt ootustele kaotasidki.
Yana Toomi sõnul nad siiski ei kaotanud, sest häälte suhe 654 : 348 oli sama, mis 2011. aastal Ratasel Savisaare vastu kandideerides.
- Jüri Ratase võidurõõmud Foto: Andres Haabu
Vandenõu jahil
Vastasleer püüdis igal võimalusel rõhutada, et piirkonnad valisid delegaadid selle järgi, kes hääletaksid Ratase poolt. Seda rääkisid Heimar Lenk ja Marika Tuus-Laul oma kõnes, Siret Kotka ajakirjanikele, ja ka näiteks minu enda vanaema, kes avaldas Paides soovi delegaadiks tulla, kuid kes selleks ei saanud.
Vanaema väitel öeldi talle, et ta ei saa delegaadiks, sest ta pooldab Savisaart.Sarnaseid jutte kostus Paide Epiima spordihallis teistegi huultelt. Simson vastas süüdistustele, et delegaatide valimises pole muudatusi tehtud ja kui eelnevatel aastatel pole delegaatide valiku üle kritiseeritud, pole õigust seda ka seekord teha.Minu vanaema Hilja Matsalu, pikaajaline ja kirglik Keskerakonna pooldaja, ütles mulle laupäeval kongressil, et kui Yana Toom ei saa esimeheks, siis tema kaalub erakonnast lahkumist. Ta ei taha, et erakond oma kurssi muudaks, ja Ratas paneb kindlasti vankri rattad teistpidi käima.
Ratas lubas küll Keskerakonna valitsusse viia, kuid lubas ka seda, et erakond ei muuda oma põhimõtteid. “Ma olen valitsusse saamise nimel valmis töötama, kuid me ei lähe valitsusse, kus pole meie vaated esindatud. Lühivastus, kellega Keskerakond valitsusse läheks on, et kõigi viie erakonnaga, kes on praegu riigikogus,” vastas Ratas.Minu küsimusele, kas alternatiivse valitsuse läbirääkimisi on juba peetud, vastas Ratas esmalt puiklevalt ja seejärel eitavalt.
- Mullu erakonna esimehe kohast ilma jäänud Kadri Simson seisab Jüri Ratase selja taga. Foto: Andres Haabu
Kohtutud on küll ja küll
Seevastu Kadri Simson tunnistas, et kohtutud on küll ja küll, kuid valitsuse vahetust pole nii detailselt siiski paika pandud. “Kohtumised olid intensiivsemad siis, kui otsisime presidenti, ja usun, et siis me jää murdsimegi. Presidendiotsingutel oli vaja konsensuse leidmist ja see ületas koalitsiooni-opositsiooni vahelised piirid. Kõik kolm koalitsioonierakonda said aru, et ka opositsiooniga peab suhtlema. Oleme kõnelenud, kuid mitte selles mõttes, et jagaksime juba ministri- ja komisjonikohti, nagu täna kongressil kõnedes süüdistusi kõlas,” rääkis Simson.
Sel nädalal annab Keskerakond peaminister Taavi Rõivase vastu umbusaldusavalduse sisse. “Te teate ju ise ka, et 99% juhtudel opositsiooni umbusaldus läbi ei lähe. Aga 1% juhtudel läheb,” vastas Ratas küsimusele, kui tõenäoliseks ta peab, et umbusaldusest tolku on.
Ka Simson teab, et peaministri umbusaldamine kipub pigem mitte läbi minema. “Kuid see võib mõne aja pärast kaasa tuua peaministri enda tagasiastumise, sest ta saab aru, et umbusalduses olevad etteheited on õigustatud ja kuigi tema usaldus võib näiliselt veel püsida, on see praktiliselt siiski kadunud,” ütles ta. “Senimaani on alati mingi muutus kahe valimise vahel olnud. Kui valitsus ei muutu, on see pigem üllatav,” lisas Simson.
Temaga nõustus Savisaare pooldaja Siret Kotka. “Kui vaatame, mis täna poliitikamaastikul toimub, on juttudel, et Keskerakond saab valitsusse, iva sees. Meie valitsusse saamine susiseb,” ütles ta.
- Siret Kotka oleks soovinud näha esimehe kohal Yana Toomi. Foto: Andres Haabu
Siht: valitsusse!
Kõik Keskerakonna juhtpoliitikud tõdesid, et üks oluline küsimus on see, kuidas erakond ühtselt edasi läheks. Ka Yana Toom ütles pärast seda, kui esimeheks oli saanud Jüri Ratas, et eelistab ühtset erakonda, mitte sisetülide pärast lõhki läinud parteid. Ratas tõdes, et meeskonna kooshoidmine kujuneb raskeks. “Tunnen endal vastutust hoida erakond ühtsena. See on suur töö,” tunnistas ta.
Savisaare tiimikaaslased Kotka ja Toom ütlesid, et Savisaarele oli kongressipäev kindlasti raske. Oudekki Loone sõnul ei saa Savisaarele pahaks panna, et ta kohale ei tulnud. “Tal on tülidest kõrini ja pigem ta lihtsalt astuski kõrvale ja ütles, et ah, kraagelge ise oma asjad ära,” ütles ta.
Millist rolli Savisaar Keskerakonnas edasi kannab, on erakonnaliikmetele veel teadmata.
- Jüri Ratas valimiste tulemusi oodates. Foto: Andres Haabu
Tasub teada
Keskerakonna erakorraline kongress
Kongressil osales kokku 1016 delegaati. Neist 348 hääletas Yana Toomi poolt ja 654 toetas Jüri Ratast. Hääletamata jättis või sedeli rikkus 9 delegaati. Hääletussedeli võttis välja 1011 delegaati.
Ratase sõnul läheb ta juhatusse järgmiste aseesimehe kandidaatidega: Mailis Reps, Kadri Simson, Mihhail Kõlvart ja Jaanus Karilaid.
Partei juhatusse valiti Mailis Reps, Kadri Simson, Enn Eesmaa, Jaak Aab, Taavi Aas, Aadu Must, Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Anneli Ott, Raimond Kaljulaid, Olga Ivanova, Mihhail Korb, Siret Kotka ja Jaanus Karilaid.
Keskerakonna aukohtu esimeheks valiti seejuures Kalle Klandorf.
- Yana Toom ja Jüri Ratas Foto: Andres Haabu
.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.