Tööstusseadmeid valmistava ABB Eesti pikaajaline juht, soomerootslane Bo (Bosse) Henriksson näeb algavat aastat pigem plussmärgiga ja ta loodab, et uus valitsus ei hakka lollusi tegema.
- ABB Eesti pikaajaline juht Bo Henriksson. Foto: Andres Haabu
Äripäevale antud intervjuus ütles 16. veebruaril Gaselli kongressil esinev Henriksson, et ootab uuelt aastalt eelkõige stabiilsust.
Kuidas te 20 aastat tagasi ABBs alustasite?
Tegutsesin Soomes varem Nõukogude Liidu ekspordiga ja uurisime seda turgu, et leida partnereid. Kui ükskord Baltikum avanes, siis ABB-l oli kohe suur plaan minna itta, sealhulgas ka Baltikumi. Minult küsiti, kas tahan ABB toiminguid Eestis alustada. Nii see läks ja tulin üksi siia. Uue ettevõtte alustamine oli tol ajal väga sarnane gasellettevõtte ülesehitamisele. Suur vahe oli selles, et mul oli väga suur tugi selja taga ning ei pidanud näiteks muretsema, et kassa on tühi.
Millised on ABB juhid?
ABB juhid peavad olema väga aktiivsed ja eeskujuks teistele, et motiveerida meeskonda, sest konkurents on väga tihe. Kui seda ei teeks, siis teised võtavad üle ja meie kaoks ära.
ABB on suur ettevõte ja mõnes kohas oleme kindlasti veel alustava ettevõtte positsioonil, kuid teises valdkonnas oleme stabiilne arendaja ja paljud asjad lähevad iseenesest edasi - masinavärk on nii suur juba. Alati leiab kelleltki tuge, kui midagi juhtub, ja ei pea vajuma kohe maa alla, kui midagi valesti läheb.
Mis teid inspireerib?
Kõik, mis viib ABBd edasi, on inspireeriv. Meie tegevusvaldkond on väga lai: oleme automatiseerimise ja jõualal, tööstuses ja transpordis. Praegu on üks tähtsamaid valdkondi digitaliseerimine, mis on samm edasi ja mis on asendanud raadio ning vanad raadiosagedused.
Milised on edasised plaanid?
Oleme alles alguses ja palju on veel teha. Kõik on paljuski seotud just digitaliseerimisega - kuidas saame andmeid kasutada paremini kui varem. Peame koos klientidega välja selgitama, mis on nende vajadused ja võimalused.
Pane tähele
Eesti gaselliliikumine tähistab 17. sünnipäeva - nii kaua on Äripäev koostanud Gaselli TOPi.
Gasell on kiiresti kasvanud ettevõte, kes on kasvatanud viimase kolme aasta jooksul käivet ja kasumit vähemalt 50%.
Gaselli Kongress on tunnustus ja inspiratsiooniüritus gaselliettevõtetele
Konverentsil esinevad Mihkel Raud, Jevgeni Kabanov, Priit Salumaa jpt.
Registreeri end konverentsile
siin.
Gaselliliikumist toetavad
LHV ja
Markit
Kas ABB-l on plaan veel pikalt Eestis olla?
Regionaalse teeninduskeskuse loomine annab vihje, et jääme Eestisse püsivalt ja pikemalt. See on ka usaldus ABB grupilt, järelikult oleme näidanud, et suudame Eestis asju väga hästi teha.
Kas keskusel läheb hästi?
Teeninduskeskusega läheb Eestis väga hästi.
Mis on teie moto, millest te kunagi ei tagane?
Kui kodu on korras, on kõik korras.
Meie eesmärk Eestis on olla parimad ABB sees, meil on sisekonkurents. See on veel hullem kui väline – peaksid olema kõige paremad ja efektiivsemad protsessid. Palju räägitakse, et on palgasurve ja kulud tõusevad, kuid kui meil on efektiivne tegevus, siis välistegurid meid nii palju ei mõjuta.
Kuidas kodu korras hoida?
Hea küsimus. Kogu aeg tegutseme ja see ei lõpe kunagi. Toimub pidev areng ja sellest ei ole pääsu - leiutame midagi väga head ja siis tuleb juba järgmise käigu peale mõelda, et saaks veel paremini tehtud. See oleneb sellest, mida teeme, mis tehnoloogia meil on ja kuidas teeme. Oluline on keskkond ja et kõik tegurid oleksid arvesse võetud.
Eesti edukamate ettevõtete edetabelist joonistus välja, et 500 suurema ettevõtte käive ja kasum kahanesid mitmendat aastat järjest. Mida see näitab? (ABB kasvatas eelmisel aastal 3% võrra käivet)
Suurim mõjutegur on lähinaabrite majandus. Eriti valus on Venemaa poliitika, mis kindlasti mõjutab meie kasvu ja mõjutas meid sel aastal negatiivselt. Soome majandusest oleme ka väga sõltuvad ja Soome majandus ei ole kõige paremas situatsioonis.
Kui vaatame järgmist aastat, siis tulemused on paremad. Globaalne majandus ka kindlasti mõjutab. Nafta hind ja geopoliitilised muudatused annavad ka tagasilööke Eesti majandusele.
Trump on ärimees ja ega ta kahjumit hakka tegema.
Bo Henriksson,
ABB Eesti juht
Mis muudatusi võiks järgmine aasta tuua?
Prognoosid ei ole ülipositiivsed, kuid ei saa ka öelda, et oleks ülinegatiivsed. Võib-olla keegi ei julge lihtsalt midagi kindlat öelda. Nafta hind kindlasti määrab palju, kui see hakkab tõusma ja hakkab ka rohkem investeeringuid tulema. Praegu on investeerimistase väga madal.
Kindlasti tuleb vaadata, mis toimub Süürias, araabia maades ja põgenikega Euroopas. Mida teeb Trump? See nii palju ei mõjuta, kuid kahtlemata kõik jälgivad seda ja eks me siis tegutseme vastavalt. Mina usun, et USA presidendivalimised annavad pigem plussimpulsi järgmisel aastal, ma ei usu, et see toob midagi negatiivset.
Mis need plussid võiksid olla?
Trump on ärimees ja ega ta kahjumit hakka tegema. Seda ma küll ei usu, kuigi tema äriajalugu on väga kirju. Tal on olnud väga suuri raskusi, kuid ta on ka väga palju raha teeninud. Tema huviorbiidis on see, et USAs peaks majandus kasvama ja kui seal kasvab majandus, siis kasvab kõik kaasa.
Mis on teie jaoks oluline?
Ma hindan väga ausust ja usaldust. Minu põhimõte on see, et usaldamine peab olema 100 protsenti, 99 protsendist ei piisa. See on väga oluline.
Kes on teile kõige rohkem elus mõju avaldanud?
Minu eeskuju on ABB asutaja Percy Barnevik, kes on andnud häid juhtnööre ning mõtteviisi, kuidas asju edasi viia. Ta oli nii karismaatiline kui ka pragmaatiline, hästi energiline ja tegi hästi palju asju korraga. Paljud tema lähedased alluvad ei suutnud alati järele tulla, sest kiirus oli nii suur. Eks see veidi problemaatiline oli, kes pärast teda üle võtab, kuid ABB on suur masin ja sai hakkama. Alati ei ole vaja, et keegi on justkui kapten. Laev ei upu ilma kaptenita.
Kuidas teie kiirus on, töötajad jõuavad järele?
Kindlasti jõuavad. Minu kiirus on juba veidi langenud ja proovin olla rohkem coach oma töötajatele, et toetada neid. Minu ülesanne on üles leida need järgmised kasvuvõimalused ja kiired juhid.
Järelkasvu on?
Jah.
Milline on olnud kõige valusam õppetund?
Neid on olnud mitu. Ebaõnnestunud ettevõtte ülevõtmisi on olnud ja kui oleme suure pakkumise kaotanud konkurendile - see on alati valus. Olen olnud ka juhtkonnaga erimeelsustes ja erinevate mõtetega.
Mis nõu annaksite alustavale ettevõtjale?
Kõige tähtsam on aktiivsus, et suudaksid oma ideid müüa ja neid õigesti esitada. Luua see huvi ja nõudlus, et partnerid tuleksid kaasa.
Kuidas edasi minna, kui on raske?
Kui kassa on tühi, siis on alati raske, kuid näeme, et peaks leidma investoreid, kes oleks ettevõtmisest huvitatud ja leidma investorid, kes usuvad ideesse. Ise peab ka uskuma! Ei saa olla loobuja tüüp ja öelda, et nüüd ei lähe. Peab olema hakkaja! Loobujal loomulikult midagi ei õnnestu ja nad kaovad ära, jäävad maha. Tõsised ettevõtjad suudavad jätkata.
Teie ei ole loobuja tüüpi?
Tundub küll nii jah. (naerab)
Mida te ise ootate järgmiselt aastalt?
Stabiilsust. Loodan, et uus valitsus ei hakka lollusi tegema ja jätkavad stabiilse arenguga. Kui midagi suurt peaks toimuma, siis see mõjutab kohe meie investeeringuid ja ettevõtte tegemisi. Siiamaani on meil väga hea olnud ja Eestis on väga hea ärikeskkond. Siin on suhteliselt lihtne tegutseda.
Seotud lood
Sügisel Äripäeva palgasaajate TOPi võitnud Eesti ABB juht Bo Henriksson lahkub ametist.
Kas Mihkel Raud on lõplikult lolliks läinud? Just sellise küsimuse esitas Raud ise oma sisuturundusagentuuri Uwaga reklaamklipis ning vastab nüüd Äripäevale, et tegelikult on ta juba sünnist saadik selline olnud.
Sergei Drõgin on viha valitseja ja Gaselli kongressi esineja, kes töötas üheksa aastat Viljandi Vanglas vangivalvuri ja huvijuhina.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.