Täna rääkis Savisaare protsessil süüdistuse keskmesse sattunud Alexander Kofkinile kuuluvas Meritoni hotellis toimunud INTA kongressi korraldusmeeskonda juhtinud Taavi Aas Savisaare eelistustest ja linna probleemidest Kofkini vorstiputkadega.
- Taavi Aas. Foto: Andras Kralla
Pärastlõunal astus tunnistajapinki praegune Edgar Savisaare asemik, linnapea kohusetäitja Taavi Aas, kes oli 2014. ja 2015. aastal linnavalitsuses INTA kongressi töögrupi juht.
Samas pidi ta võtma kohtuistungil ka kannataja esindaja rolli, sest Tallinna linna käsitletakse omastamise episoodis samal protsessil ka kannatajana seoses linnvalitsuse raha eest tehtud Keskerakonna valimiseelsete plakatitega. Aas ise aga ei leidnud, et Tallinna linn oleks omastamise episoodis ehk linna raha eest erakonna reklaamimisega kannataja, kuna tema hinnangul sai Tallinna linn nendest plakatitest mainekasu.
2014. aastal ette valmistatud valimiste ja selle klipi vahel Aas konflikti ei näe, sest et klipp jätkus ka pärast valimis.
Prokurör: "Miks tehti see siis just enne valimisi avalikuks?"
Aas: "Sest eakatele suunatud teenuste kohta käivad otsused rohelise kaardi kasutusvõimalustest tehti just siis ja siis tehti ka klipp."
Aas: see oli linnapea soov
Tunnistaja Aas aga rääkis, et INTA kongressi toimumiskoha leidmine oli linna välissuhete teenistuse (eesotsas Heili Luigega) peamine ülesanne, tema küll juhtis töögruppi, kuid sisulise töö tegi suuresti ära välissuhete teenistus.
Ometigi tegeles Aas isegi Savisaarele INTA toimumiskoha detaile puudutava info ette kandmisega, nagu viitas prokurör Steven-Hristo Evestus.
"Kohtuprotsessi jälgides olen saanud teada, et on üks lindistus, millel ma informeerin linnapead, milliste hotellidega välissuhete teenistus tutvuma kavatseb minna. Ülekuulamisel ma isegi ei mäletanud seda vestlust. Ma ei näinud selles midagi erakordselt, et linnapea ütles seal oma eelistuse, mis oli Meritoni hotell," rääkis Aas.
Samas ei küsinud Aas Savisaarelt ka selgitusi, miks viimane Meritoni eelistab, kuigi teadis, et see kuulub Kofkiline.
Savisaare kaitsja Nääs lähenes INTA kongressi teemale aga muidugi teistpidi: "Kas INTA kongressiga seoses anti linnavalitsusest ka mingi korraldus, kus see toimuda võiks?"
Aas: "Mina võtsin seda kui linnapea soovi."
Nääs: "Te ütlesite, et ei jaganud selle vestluse sisu kellegagi, kas järelikult siis see vestlus ka ei mõjutanud ühtegi otsust INTA kohavalikul?"
Aas: "Jah."
Keskerakonna taak kimbutas linna töötajaid
Eile ja täna hommikul tunnistasid kohtus Alexander Kofkinile kuuluva ja vanalinnas süüdistuse keskmesse sattunud 10aastase üürilepingu pikenduse saanud kohvikuruume omava Estkompexim Toitlustus OÜ töötajad, Tallinna linnavalitsuse eri asutuste töötajad ning nii Meritoni kui Viru ka hotelli töötajad.
Need kaks hotelli jäid linnavalitsuse sõelale, kui otsiti sobivaid konverentsiruume 2015. aasta jaanuaris toimunud rahvusvahelisele INTA kongressile, mis toimus lõpuks samuti Kofkinile kuuluvas Meritoni hotellis.
Linnakantselei välissuhete ja protokolli osakonna juhataja Heili Luik rääkis, et esimesena käidi vaatamas võimalikku toimumiskohta Virus hotellis, see meeldis neile ja oleks ürituseks sobinud, kuid hiljem vaadati ka Meritoni ja see kallutas otuse sinnapoole, et teha üritus Meritonis. "Hinnavahe polnud määrav, aga pakkumisi polnud sent-sendilt võrrelnud," ütles ta.
Samas oli Luik öelnud varasemal ülekuulamisel, et tal oli eetiline tõrge korraldada seda üritust Meritonis, meenutas Evestus. Kohtus selgitas ta, et pidas seda öeldes silmas, et kõik teadsid linnapea ja Meritoni omaniku Kofkini headest suhetest ja et paljud Keskerakonna üritused toimusid seal.
Sisulisi põhjuseid üritust seal mitte korraldada tal aga ei olnud ja keegi töö juures ei andnud soovitusi eelistada Meritoni pakkumisi. Luik ütles, et linnapea ei sekkunud hotelli valikusse, aga teades, et ta on oma üritusteks mitu korda eelistanud Meritoni hotelli, tahtis ta olla valmis vastama küsimustele ka siis, kui valik ostunuks seekord Viru kasuks.
Kofkini rendilepingud ja vorstiputkad
Prokurör Evestus uuris Aasalt, kas ta oli alates 2007. aastat teadlik Kofkini firma Estkompexim Toitlustuse rendilepinguest vanalinnas, mida Kofkin tavapärasest kaks korda pikemaks ajaks pikendada soovis.
Aas vastas, et ta on nendega tööalaselt kokku puutunud ja kindlasti teab, et sellel ettevõttel on linnaga rendilepingud. "Ma sain nendega kokku puutuda, kui neid arutati linnavalitsuse istungitel. Linnaplaneerimisamet, kus ma töötasin, nendega ei tegelenud, seega pole ma nendega otseselt oma töö kaudu kokku puutunud," ütles ta.
Prokurör küsis ka seda, mida teadis Aas palju tähelepanu pälvinud Kofkini toidukioskitest.
"Mina puutusin nendega kokku siis, kui selgus, et osal nendel kioskitest pole ehitus- ja osal kasutuslube, sest sellega tegeleb linnaplaneerimisamet. Kutsusin enda juurde härra Peedu Zeigeri (Kofkinile kuuluva Estkompexim Toitlustus OÜ juhatuse liige) ja selgitasin olukorda. Ma ei mäleta, mida Zeiger mulle vastas," ütles Aas.
Savisaart esindav Nääs jällegi küsis konkreetselt, kas Savisaar käskis Estkompeximi leebemalt kohelda seoses ehituslubadega.
Aas: "Ei, vorstiputkad olid niigi suure avalikkuse tähelepanu all. Kohtumine härra Kofkini esindajaga toimus minu initsiatiivil."
Kofkinile kuuluva Estkompeximi rendilepingute pikendamise kohta 10 aastaks ütles Aas, et linnal on õigus rendilepinguid selliselt pikendada. "Reeglina vanalinna ei soovita juhuslikku partnerit, kelle kogemusest me midagi ei tea ja kellega võib tulevikus probleeme tekkida," ütles ta.
Tunnistajapingis kurikuulus Natalja N.
Pärast Taavi Aasa andis tunnistuse Natalja Nikolajeva, kellega Edgar Savisaar kohtus Meritoni hotellitoas.
Nääs küll protestis tema küsitlemise vastu, sest Natalja Nikolajevat ei olnud esialgses kohtumenetluse-eelses tunnistajate loetelus, keda prokurör soovib kohtusse kutsuda. Evestus selgitas, et Nikolajeva jäi kogemata tunnistajate nimekirjast välja, nagu ka paar teist inimest. Kohtunik lubas Nikolajeva üle kuulata.
Selgus, et Savisaar ja Niklajeva sõitsid hotelli lõunatama küll koos, kuid üles numbrituppa läksid ja sealt uuesti hotellist välja aga ühekaupa.
"Ma ei soovinud olla nähtav Edgari seltsis ja ka temale polnud see päris mugav, kuna ta on avalik inimene," ütles ta.
Nikolajeva ei teadnud, kes maksis hotellitoa eest.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.