Teraviljakasvatajatelt tuhandeid tonne teravilja välja petnud seitse kelmi mõisteti täna Tartu maakohtus kokkuleppemenetluses süüdi ulatuslikes kelmustes ja neli neist ka rahapesus. Kahel mehel tuleb reaalselt vangi minna.
- Teraviljakelmuses süüdistati kokku seitset meest, kaks neist toodi Tartu maakohtusse konvoi saatel: Peeter Kutsar (vasakul) ja Patrick Mürk. Kutsar ja Mürk mõisteti reaalselt vangi, ülejäänud viis meest said tingimisi karistuse. Foto: Väinu Rozental
Kelmid lubasid teraviljakasvatajatelt vilja osta, kuid ei maksnud kauba eest. Pettusega saadud vili müüdi edasi suurematele vilja kokkuostjatele ning ostetud vilja eest jäeti lubatud tasu maksmata. Skeem töötas 2013. aasta sügisest kuni selle aasta alguseni.
Neli süüdistatavat arveldasid omakorda vilja müügist saadud kuritegelikku tulu erinevate variettevõtete ja isikute vahel, et varjata selle kuritegelikku päritolu ja suunata see legaalsesse käibesse. Kokku peteti teraviljakasvatajatelt 26 kuriteoepisoodiga välja enam kui 2500 tonni ehk ligikaudu poole miljoni euro väärtuses vilja.
Reaalne vangistus
Kahele süüdistatavale mõistis kohus reaalse vangistuse. Koos varasema kohtuotsusega mõistetud karistusega peab Peeter Kutsar (32) kandma nelja-aastase ja Patrick Mürk (28) üle nelja aasta ja üheksa kuu pikkuse vangistuse.
Arnold Pähklepa (52), Alar Kõiv (36), Vahur Sõõro (30), Averi Paks (36) ja Indrek Rüütli (45) peavad kandma tingimisi vangistuse. Kõiv on oma karistusest aga reaalselt juba ära kandnud kuus kuud ja Paks kaks päeva ning Sõõro ühe kuu ja 22 päeva. Paks peab katseajal täitma ka kriminaalhoolduse kontrollnõudeid. Mürk, Kutsar, Sõõro ja Kõiv mõisteti süüdi ka rahapesus.
Kohtuotsusega konfiskeeriti süüdistatavatelt kuritegudega saadud tulu väljanõudmiseks ligi 200 000 euro väärtuses vara, sealhulgas 120 000 eurot sularaha. Samuti peavad süüdistatavad kannatanutele hüvitama kuritegudega tekitatud kahju kogusummas ligi 450 000 eurot.
Konfiskeeritud vara ei lähe riigile, vaid sellega hüvitatakse kannatanutele tekitatud kahjusid. Menetluskuludena tuleb neil lisaks tasuda 705 kuni 2231 eurot.
Kindel muster
Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Margus Lellepi sõnul tegid nii keskkriminaalpolitsei kui prokuratuur jõudsalt tööd, et rühmituse tabamise ja süüdimõistmiseni jõuda.
„Hakkas välja joonistuma ühtne kuritegelik muster, kus kindlal perioodil suurenesid viljakasvatajatelt teravilja väljapetmisega seotud kuriteod. Analüüsi tulemusel jõudsid uurijad selgusele, et kelmuste taga on regulaarselt olnud üks ja sama isikute ring. Käesoleva aasta jaanuaris õnnestus mehed kuriteos kahtlustatavatena kinni pidada ning seejärel hakkas välja kooruma järjest uusi kuriteoepisoode,“ ütles Lellep.
Kohtueelne menetlus kestis pool aastat. Kriminaalasjas oli kokku 13 süüdistatavat. Ülejäänu kuue süüdistatava roll kuritegudes oli väiksem ja nende osas kriminaalmenetlus jätkub.
Mürk, Kutsar, Paks ja Pähklepa on varem kriminaalkorras karistatud, teised on karistamata.
Tänane otsus on vaidlustatav 15 päeva jooksul alates homsest.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.