Jamadega Tondiraba jäähallis ja huvide konflikti kahtlusega hangetega viimasel ajal tähelepanu pälvinud Tallinna spordi- ja noorsooameti juhi Rein Ilvese panid ametist lahkuma arved, mille ärikeeluga esitajat ta uskus niivõrd, et ei vaevunud linna eest kohtussegi minema.
- Juri Saharov ütleb, et rääkis Tondiraba jäähalli tasumata arvetest spordiameti endise juhi Rein Ilvesega (pildil) isiklikult. Foto: Heiko Kruusi, Õhtuleht/Scanpix
Ilves ütles, et linna poolt kohtusse minna on mõttetu, sest mingit tulemust see ei tooks.
Juri Saharov,
OÜ Svajene esindaja
Eelmisel kolmapäeval teatas kümme aastat Tallinna spordi- ja noorsooametit juhtinud Rein Ilves, et lahkub ametist. Kuigi äsja avalikustati tema vastutusalasse kuulunud Tondiraba jäähalli juhtimisele hävitava hinnangu andnud siseaudit ja
Äripäeva loo järel algatati järgmine linna siseaudit huvide konflikti kahtlust tekitanud spordihallide hangete üle, astus Ilves tagasi hoopis ühe tagaselja langetatud kohtuotsuse pärast.
See puudutas skandaalidesse sattunud Tondiraba jäähalli vastu esitatud 9000eurost nõuet, mille Ilves jättis linnajuhtide sõnul tähelepanuta ja seetõttu mõisteti linnalt raha tagaselja välja. Linnapea Taavi Aasa sõnul pole sellist asja juhtunud juba aastakümneid.
Selle nõude esitas jäähalli vastu OÜ Svajene, mida esindanud keskerakondlane Juri Saharov on hiljaaegu ajakirjandusele väitnud, et Svajene-nimelise ettevõttega jäähallile teenuseid pakkudes maksis ta jäähalli juhataja asetäitjale, samuti augusti lõpuni Keskerakonda kuulunud Mart Aarele pidevalt altkäemaksu ning ühtlasi esitas ka jäähallile selle juhataja Elena Glebova nõudmisel fiktiivseid arveid.
Glebova on öelnud Postimehele, et hoopis Saharovi firma on jäähallile senimaani üle 2000 euro võlgu ning praegu kaalub Glebova teda laimava Saharovi peale hoopis ise kuriteoteadet esitada. Ta eitas fiktiivsete arvete nõudmist ja et oleks midagi kuritegelikku teinud. Spordiameti juht Ilves ütles ETV saates „Pealtnägija“, et on väidetavate fiktiivsete arvetega kursis ja et sellised asjad on ilmselt toimunud.
Saharovi sõnul jättis jäähall maksmata Svajenele 2015. aasta suvise välikoristuse eest. Iga kuu eest esitas Svajene 3000eurose arve, kuid nende tasumist lükati edasi.
Tasub teada
Eile andsid riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni istungil selgitusi keskerakondlastest linnapea Taavi Aas ja novembrini spordivaldkonna eest vastutanud endine abilinnapea Mihhail Kõlvart.
Aas ütles, et Tondiraba hallis rohkelt juhtimisvigu tuvastanud auditi järel on praegu käimas järelaudit, mis hindab, kas halli juhtimine on paranenud.
Erikomisjoni juht Andres Herkel (Vabaerakond) ei saanud neilt vastust küsimusele, miks ei liikunud juba eelmise aasta 8. novembril valminud ja allkirjastatud audit linnapea töölaualt kohe linnavalitsuse istungile ja seda ei avalikustatud.
Samuti jäi pakjude teiste hulgas üles küsimus, kuidas sai juhtuda, et nii olulise auditi valmimisest ei olnud teadlikud tollased Tallinna volikogu liikmed ja teema ei jõudnud revisjonikomisjoni.
„Need olid Tondiraba jäähalli juhataja Elena Glebova allkirjaga lepingud sise- ja välikoristuse tegemiseks, mõlema eest eraldi summad. Suvel oli väljas vaja muru niita ja prahti koristada. Seal oli terve rida töid,“ rääkis Saharov.
„Esitasime Mart Aarele arve, kes ütles, et nad maksavad hiljem, sest praegu on neil suured kulud. Aga pärast, kui nad pidid meile maksma, visati meid sealt juba välja. Ma ikka ootasin natuke, aga 2016. aasta märtsis löödi meid sealt juba päeva pealt minema, kuigi meie vastu ühtegi kaebust ei olnud,“ lisas ta.
Ameti juht Ilves kehitas õlgu
See tagaselja välja mõistetud 9000 eurot jäi aga Ilvese 10aastase karjääri hinnaks ameti juhina. Alates veebruarist ärikeelu all oleva Saharovi ettevõte Luidoor jäi mais süüdi maksupettuses ja käibe varjamises. Varem on Saharov kogunud kuulsust Harjumäel Savisaare valimiskohviku pidajana.
„Ma helistasin Ilvesele, rääkisin Ilvesega nendest lepingutest, ütlesin, et töö on ju tehtud, aga arved maksmata. Linnal on lepinguline kohustus täitmata ja et me lähme kohtusse. Ilves ütles, et mis meie siis teha saame, kui töö on tehtud vastavalt lepingule. Ta ütles, et linna poolt kohtusse minna on mõttetu, sest mingit tulemust see ei tooks,“ rääkis Saharov.
Saharov läkski nõudega kohtusse ja sai linnalt oma raha kätte. Lisaks pidi linn maksma kohtumenetluse ja kohtutäituri kulud. Ilves Svajene nõudega ei tegelenud, seda linna juristidele ei edastanud ega ise ka kohtule aru andnud.
Saharov ütleb, et on Tallinna linna vastu veel ühe nõude kohtusse andnud, kuid see on veel menetluses. Nimelt pakkus OÜ Svajene 2015. aasta augustist Tondiraba hallis juba alltöövõtjana teenust ning selle eest on neil tema sõnul samuti linnalt 7000 eurot saamata.
Keskerakondlane küsib: mis toimub siin Tallinnas?
Kuigi oma raha kätte saamiseks Ilvese vastutusalasse kuulunud Tondiraba hallist pidi ta kohtutee ette võtma, on Saharovil llvesest siiski kahju.
„Lepingud allkirjastas Glebova, aga välja visati Rein Ilves. Mul on väga kahju Ilvesest, et ta niimoodi päeva pealt minema löödi. No ei ole seal tema süüd, Glebova töötab edasi ja juristidega ei tehtud ka midagi. Normaalne, jah? Mis toimub siin Tallinnas?“ küsib Keskerakonda kuuluv Saharov.
Rein Ilves Äripäeva telefonikõnedele ei vastanud.
Seotud lood
Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
Enimloetud
5
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
Tagasi Äripäeva esilehele