Täna kiitis valitsus heaks maksukorralduse seaduse muudatused, mis muudavad mõttetuks variisikute kasutamise äris ja vähendavad selliseid pettusi, millega kaasneb ebaaus maksueelis.
- Variisik Foto: Julia-Maria Linna
Näiteks aitavad muudatused võidelda variisikute probleemiga, sest menetluse käigus tekib võimalus nõuda kahjud sisse ettevõtte tegelikult juhilt, selgitas rahandusminister Toomas Tõniste.
Põhjendatud maksuvõla eest aga saab edaspidi panna vastutama ettevõtja, kes on ettevõttele maksuvõla tahtlikult tekitanud ja ettevõte ise seda maksta ei suuda, selgitas Tõniste.
Muudatused lihtsustavad ka maksu- ja tolliameti töökoormust ning kiirendavad otsuste kättesaamist. Amet saab automaatsete otsuste tegemise ja nende e-templiga kinnitamise õiguse.
Eelnõuga suureneb avaldatava maksuvõla piirimäär seniselt 10 eurolt 100 eurole ja lisaks maksuvõlale avaldatakse ka teised maksu- ja tolliameti hallatavad kohustused - trahvid, sunnirahad ja asendustäitmise kulud.Lõpeb ka maksukontrolli liikidena revisjoni ja üksikjuhtumi kontrolli eristamine, kuna praktikas on need toimingud sarnased.
Töötamise registrisse kantakse lisaks muudele andmetele ka töötajate ametinimetusi ja töö tegemise asukohta. Andmed on statistikaametile vajalikud riikliku statistika kogumiseks.
Maksuamet hakkab lisaks vajadusel maksuinfot edastama kaitseressursside ametile kaitseväekohuslaste ning politsei- ja piirivalveametile Eestis töötavate teiste ELi riikide kodanike kohta.
Seadus peaks jõustuma tuleva aasta 1. jaanuaril.
Seotud lood
Uuest aastast hakkab maksuamet põhjendatud maksuvõla korral lihtsustatud korras vastutusele võtma ettevõtjat, kes on tahtlikult võla tekitanud ja kui ettevõte ise seda ära ei suuda maksta.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.