Ettevõtjate hinnangul on TranfserWise kahtlemata parim Eesti äriedulugu, ja nad on õigusega kadedad, et õigel hetkel ettevõttesse ei investeerinud. Jääb üle oodata, kuni TransferWise börsile tuleb.
- "Kes ei tahaks ometigi sinna investeerida? Ja järelikult peavad nad siis ka varsti börsile minema," leiab ettevõtja Indrek Kasela. Foto: Andras Kralla
"See on väga positiivne uudis nii Transferwise'ile kui ka IT-sektorile üldiselt. TransferWise jätkab, nagu näha, jõudsalt ja on edestanud isegi Skype'i omal ajal," meenutas äriõigusele keskendunud advokaadibüroo vandeadvokaat Toomas Prangli, et Skype'i esimene exit oli miljardi jagu väiksem kui TransferWise'i väärtus praegu. TransferWise'i kaasatud 292 miljonit dollarit kasvatab ettevõtte väärtuse 3,5 miljardile.
TransferWise'i investoritelt kaasatud raha eest müüvad töötajad ja senised investorid osakuid. "Need töötajad ja investorid, kes oma osakuid müüsid, kas maksavad tagasi eluasemelaenu või ostavad maakodu. Aga TransferWise kui ettevõte ei saanud sellest investeeringust ühtegi senti,“ ütles ettevõtte asutaja Taavet Hinrikus.
Prangli selgitas, et sellega tagatakse ka nende investorite ja töötajate osakute likviidsus, kuna ettevõte ei ole veel börsil. "Börsil olles oleks neil võimalus otsida endale ostjaid just nimelt börsi kaudu. Antud juhul, kui ma õigesti aru sain, on see koordineeritud TranferWise'i poolt, et töötajad ja investorid saaksid aktsiaid müüa ja nii endale likviidsuse tagada. See pole midagi ebatavalist. TransferWise ei ole väga noor ettevõte ja nii saavad töötajad oma aastatepikkuse töö eest väärilist tasu," rääkis Prangli.
Ettevõtja Indrek Kasela on sama meelt. "Selline tegutsemine oma töötajate suhtes on absoluutselt õige. Tegemist on teadmistepõhise ettevõttega, kus töötajad on kõige olulisemad, mitte näiteks tehas. inimesed on vara ja nende eest tulebki hoolitseda," kiitis Kasela.
On ta siis iduettevõte?
Kuigi Prangli ütles, et TranferWise on veel oma arengujärgus iduettevõte, siis Kasela arvates on raske seda endiselt nii nimetada või on see üldse ebaoluline. "Mis iduettevõte ta on. Ta on Eesti suurim ettevõte ja punkt. On revolutsiooniline näide, kuidas on eestlaste poolt nullist ehitatud üks olulisemaid ettevõtteid maailmas," rääkis Kasela.
Ellex Raidla advokaadibüroo ettevõtete nõustamise valdkonna juht Sven Papp aga juhtis tähelepanu sellele, et TransferWise'i raporteeris esimest korda kvartalikasumist alles 2017. aasta lõpus. "Need kasuminumbrid on ikkagi idufirmalikud. Sellise 3,5miljardilise turuväärtusega ettevõtte jaoks ei ole neil kasumit liiga palju, aga start-up'id ongi hoopis teistsuguse väärtuse hindamise süsteemiga," rääkis Papp.
Investeerimisega hiljaks jäänud?
Nii Prangli kui ka Kasela ütlesid, et võimalusel oleksid nad kindlasti TranferWise'i investorid. "Ma oleks hea meelega investeerinud sinna nende algusaastatel," tunnistas Prangli, kuid et ta on nõustaja, siis otseinvesteeringuid ta ise loomulikult ei tee. Kasela aga küsis retoorilise küsimuse: "Kes ei tahaks ometigi sinna investeerida? Ja järelikult peavad nad siis ka varsti börsile minema."
Sven Papp ütles hinnanguliselt, et parim aeg TransferWise'i investeerimiseks oli kuus-seitse aastat tagasi. "idufirma, mille hinnanguline turuväärtus on juba 3,5 miljardit ja kasum on umbes 7 miljonit, siis tasub mõelda, kas ta praegu oleks investeerimiseks ikka piisavalt kasumlik," ütles Papp. Samas nentis ta, et Transferwise'il on ainult pool maailmast vallutatud. Küll vallutatakse ka teine. Ka Papp on veendunud, et küllap õige pea börsile minnakse. Samas TransferWise'i asutajate sõnul on selleks aega veel mitu head aastat.
Investor Allan Martinson aga börsileminekuga venitamise üle ei imesta. "Praegu on trend, et ettevõtete börsileminek toimubki oluliselt hiljem. Ka Uber ootas näiteks kaua. See on seepärast, et kapitalistruktuur on maailmas palju muutunud: tekkinud on suured erafondid, kellel on suured hulgad raha ja need võimaldavad ettevõtteid hoida, finantseerida ja neile likviidsust pakkuda. Ja seda ilma börsile minemata," selgitas Martinson, et sellist asja näiteks kümme aastat tagasi ei olnud.
TransferWise kaasab investoritelt 292 miljonit dollarit, mille eest müüvad osakuid töötajad ning senised investorid. Pardale tulevatest tippfondidest kaks on ka Uberi investorid. Lisandunud investeeringuga kasvab ettevõtte väärtus 3,5 miljardi dollarini ning TransferWise on Eesti läbi aegade üks suurima turuväärtusega ettevõte.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.