Toetusrahaga soetatud elektriautodele kavatseb riik paigaldada GPS-seade, mis hakkavad autosid jälgima. Selliselt kontrolliks riik, et täidetaks nõue nelja aastaga sõita 80 000 kilomeetrit, millest vähemalt 80 protsenti tuleb läbida Eestis.
- Laiemalt tuntud Tesla elektriauto Model S (fotol) liigitub kallimate sõidukite hulka ja võib maksta 100 000 eurot või rohkemgi. Samas uue Nissan Leafi hind algab ligi 35 000 eurost. Foto: Raul Mee
5000eurose ostutoetuse maksab ministeerium taotlejale auto ostu ajal, kuid sellega kaasneb nõue, mille kohaselt peab toetuse tagastama, kui auto ei ole nelja aastaga sõitnud 80 000 kilomeetrit, kirjutab
Geenius.
Üleilmne asukoha määramise süsteem edastab kogutud andmed keskkonnainvesteeringute keskusele.
Pikemalt saab lugeda
Geeniusest.
Viimati jagas riik KredExi kaudu elektriautode ostutoetust aastatel 2011–2014. Siis sai taodelda toetust kuni 50 protsenti auto maksumusest eeldusel, et toetuse summa ei ületanud 18 000 eurot.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Keskkonnaministeerium valmistab ette elektriautode ostutoetuse plaani, mis tooks Eesti liiklusse juurde umbes 200 elektriautot. Kuigi vahepealne tööversioon nägi ette, et toetust antakse üksnes ettevõtetele, pole selles veel lõplikult kokku lepitud, vahendab ERR.
Rootsi ja Norra tugev toetus elektriautodele laseb riigi toetusrahaga äri teha, kirjutab Kauppalehti.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.