Miljoneid investeerinud tööstus loodab valitsuse asemel iseendale
Metallitööstus Jalax investeeris kiire kasvu saavutamiseks üle 3 miljoni euro, kuid ettevõte tajub, et välismaised kliendid on ettevaatlikuks muutunud ja tööjõuturul vastu pidamiseks tuleb kõvasti pingutada, kusjuures siin ei tule kasuks ka valitsuse isevärki Excel.
Jalaxi tehasesse on viimasel ajal korralikult investeeritud ja kuigi kokkuvõttes läks 2018. aasta müügikäibe poolest oodatust veidi kehvemini, liiguti efektiivsuse ja kasumlikkuse poolest plaanitust paremini. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja / Scanpix
Metallelementide ja -mööbli tootja Jalaxi üks omanik ja juhatuse liige Peeter-Aleksander Allik ütles, et Jalaxit mõjutavad kõige rohkem muudatused välisturgudel, kuna ettevõtte peamised kliendid on väljaspool Eestit või siis Eesti suurkliendid, kes ise müüvad oma tooteid välisturgudel. „Enamik väliskliente on veidi ettevaatlikud ja ootavad, kuhu suunas ikkagi lõplikult maailmamajandus ning poliitika suunduma hakkavad,“ rääkis ta.
„Unustage projektid ja toetused. See aeg ja energia, mis kulub nende taotlemiseks, on tohutu. Suudate juba ise alustada ja asja käima saada,“ ütles Tartus Itaaliaga seotud ärisid pidav Heret Pauskar.
Toota võib ju kõike, aga seda maha müüa on märksa keerulisem, teavad Eestis küünelakke ja ehteid valmistavad ettevõtjad, kes on oma kasvuruumi leidnud ja jõudnud gasellide sekka.
Mitu aastat kiiresti kasvanud veebipoodi HT Trade tabas eelmisel aastal täielik kollaps: saabusid tehnilised probleemid, müük kadus ja koos sellega ka töötajad.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.