Väikeste päikeseparkide rajajatele mõeldud toetus jõuab jokk-skeemi kasutades suurte arendajate taskusse ja muudab pargi tasuvusaja olulisemalt lühemaks. Selline päikeseparkide kobarate abil skeemitamine on omandanud Eestis seniolematud mõõtmed, kusjuures suurima kobara rajajat hoitakse kiivalt saladuses.
- Valga külje all Jaanikese külas laiuv 1,6 megavati suurune päikesepark koosneb tegelikult 30-40 väiksemast päikesepargist. Jaotamise eesmärk on suurem toetus. Foto: Liis Treimann
Päikeseparkide paigaldajatel on kiired päevad: kõik väikesed päikesepargid, mis aasta lõpuks valmis saavad, võivad küsida riigilt toekat taastuvenergiatoetust: keskmiselt 2500 eurot ühe 50kilovatise jaama pealt. Toetus on mõeldud ennekõike korteriühistutele või põllumeestele omatarbimiseks, kuid leidub investoreid, kes ehitavad selliseid jaamu 20-30 kaupa kobaras koos ning kvalifitseeruvad samale toetusele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestit eelmisel aastal tabanud päikeseelektrijaamade buum sai hoogu seaduse tõlgendusest, mille järgi on võimalik suured, mitmemegavatised jaamad jagada eri liitumispunktide abil kunstlikult väiksemaks ja saada sel kombel rohkem toetust.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.