Uus seadus peaks kaitsma põllumajandus- ja toidutootjaid. Foto: Raul Mee
Kujutage ette, et olete maiustuste hulgilao omanik ja saadate jaeketile miskipärast kokkulepitust kolm kilo vähem komme. Ei tundu ju suur eksimus? Aga kui jaekett trahvib teid 1200 euroga, on tegu ilmselt kalleima kilohinnaga kommidega, mida te ehk eales müünud olete.
Toiduliidu juht Sirje Potisepp märkis, et toidutootjad ootavad rohkem mõistmisele suunatud läbirääkimisi jaekettidega, kus ketid ka selgitaks lahti oma sanktsioonid.
Balzaci teostest tuntud pilt teiste häda arvel rikastuvast üleolevast kaupmehest elab stereotüübina edasi ka mitusada aastat hiljem Eestis. Sellist pilti loovad toidutöösturid unustavad mõned olulised „pisiasjad“, kirjutab kaupmeeste liidu juht Marika Merilai.
Üle poole toidutootjatest sai mullu tunda jaekettide jõuvõtteid, selgus konjuntuuriinstituudi uuringust. Kõige rohkem kurdeti, et jaeketid üritavad oma lepingutingimusi peale suruda. 82% ettevõtetest sai mullu ka ähvardusi tooteid nimekirjast välja arvata.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.