Iga viies Taani ettevõte saab töökuulutuse peale avaldusi kandidaatidelt, kes tegelikult ei tahagi firmasse tööle pääseda. See on ettevõtjad välja vihastanud, kirjutab kohalik majandusleht Borsen.
- Taanis on tööjõupuudust tunda mitmes sektoris, sealhulgas näiteks toitlustuses ja ehituses, aga töökuulutused välja panevad ettevõtjad saavad vastu palju kandideerijaid, kes ei tahagi tööle pääseda. Foto: Reuters/Scanpix
Taani tööturuekspert Peter Halkjær ütles, et paljud ettevõtted on sellise probleemiga korduvalt kokku puutunud: vaatavad avaldused läbi, kohtuvad intervjuudeks ja vestlevad, aga siis selgub, et töötaja polegi ametikohast huvitatud. "Uute töötajate leidmine on alati väga ajamahukas protsess. Ja seda enam on see tüütu, kui vastaspoole eesmärk pole mitte töökoha saamine, vaid see, et näidata end aktiivse tööotsijana ja saada tänu sellele edasi töötutoetust," ütles ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui tihti kuuldakse soovitusi, mida tasub lisada oma CVsse, siis harva mainitakse, mis tasub välja jätta, vahendab CNBC.
Toidukohad pidid sel suvel kogemustega töötajate saamiseks konkurente palgaga üle trumpama ning alla jääjad õpetasid välja verinoori töötajaid, kes lähevad sügisel tagasi kooli. Siiski on toidukohtade omanikel sügisel suuremaid muresid kui koolipinki naasev tööjõud.
Eesti majandus ja palgad kasvavad nii kiiresti, et Soome kaubanduskoja juht Juho Romakkaniemi on veendunud, et ühel hetkel paneb Eesti Soomest mööda.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.