Suure plaaniga VKG juht ei näe miljarditehases riiklikku tähtsust
Viru Keemia Grupp teatas suvel, et tahab Eestisse rajada biotoodete tootmiskompleksi ligikaudu 800 miljoni euro eest. Küll aga tegi ettevõtte juhtkond teadliku valiku eriplaneeringu liigi valimisel, selgitas grupi juht Ahti Asmann.
VKG juhatuse esimees Ahti Assmann. Foto: Andras Kralla
Asmann rääkis Äripäeva raadio saates „Kuum tool“, et nemad ei näe uue tehase puhul riiklikku tähtsust, mistõttu üritatakse projekti ellu viia teisest lähtepunktist, kui seda tegi aastate eest Est-For. Samuti märkis VKG juht, et riiklikult tähtsa objektina ei kvalifitseeriks ta Porto Francot. „See on ühe äriettevõtte investeering,“ märkis Asmann.
Kas tõesti on Euroopa rohelepe see, mis sunnib Eesti metsi toitma ülisuurt tselluloositehast, küsib Eestimaa Looduse Fondi juhatuse aseesimees ja metsaprogrammi juht Siim Kuresoo. Mehaanilises töötlemises on tema sõnul lisandväärtus puidu ühiku kohta jätkuvalt oluliselt kõrgem kui keemilises ehk vähem puitu pakub rohkematele tööd ja sissetulekut.
Pärast kaht aastat ettevalmistusi ja uuringuid avalikustas Viru Keemia Grupp teisipäeval hästi hoitud saladuse: tööstuskontsern tahab rajada Ida-Virumaale tselluloositehase, mis läheks maksma 800 miljoni euro ringis.
Kui Ida-Virumaa tselluloositehast saadab edu, kajastub tulemus mitte ainult töökohtades ja panuses Eesti SKPsse, vaid sellega vabaneme ehk ka vaimsetest kammitsatest, mis äriprojekte Eestis pidurdavad, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?