Suurematel ehitusobjektidel tuleb paari aasta pärast esitada andmeid töötajate ehitusplatsil viibitud aja kohta, peamine kohustus lasub peatöövõtjatel.
Politsei, maksu- ja tolliamet ning tööinspektsioon ehitusplatsil töötajaid kontrollimas. Foto: Andras Kralla
„Ehitussektoris on töötajate registreerimine ja maksude tasumine aasta-aastalt aina paranenud, kuid osa murekohti on endiselt lahendamata – kohati makstakse töötajatele osaliselt ümbrikupalka ja varjatakse käivet. Selline olukord on kehv ausatele ettevõtjatele ja ehitajatele, vähendades nende sotsiaalseid tagatisi,“ selgitas rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus, kes saatis maksupettuste riske vähendava eelnõu valitsusse.
Rahandusministeerium teatas, et saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega hakatakse töötajaid ehitusplatsidel registreerima, seaduseelnõu eesmärk on tagada ehitussektoris ausam konkurents ja vähendada maksupettuste võimalusi.
Halli majandust tuleb ehitussektoris vähemaks saada ja riigi abikäsi oleks samuti vajalik, aga praegust plaani hakata salvestama kõigi töötajate objektil käimise kellaaegu peab ehitusettevõtjate liit ebaproportsionaalseks ja põhjendamatuks.
Me ei taha teha ehitussektorist kuidagi esimest peksupoissi, aga näeme, et just seal on mure kõige suurem, põhjendas maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna valdkonna juht Oscar Õun just ehitusplatsidel ümbrikupalga ja võõrtööjõuga korra majja löömise plaani.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”