Üüratu elektriarve ajab inimesed päikesepaneele ostma
Kõrge elektri hind meelitab inimesi alternatiivse isetootmise juurde: päikesepaneelidega tegelevad ettevõtjad tunnistavad, et huviliste arv on pärast üüratu elektriarve kättesaamist mitmekordistunud.
Toomas Kärner soetas omale päikesepaneelid katusele esimesel koroonasuvel. Nüüd on võrdlusmaterjalina saanud need töötada terve kalendriaasta. Kärner ütles, et paraku oli talvel ka tema arve suurem kui tavaliselt, kuid ülejäänud aasta võrra oli jooksvat rahasäästu arvestatavalt. Foto: Liis Treimann
Päikesepaneelide paigaldaja Solarstone'i tegevjuht Silver Aednik ütles, et praegu on huvi kolmekordne. "Ilma igasuguse reklaamita on näiteks ühes päevas tavapärase viie päringu asemel 15," ütles Aednik.
Ekspertide sõnul on kodumajapidamises paigaldatud paneelide tasuvusaeg lühenenud märgatavalt ning kõrge elektri hind võib tuua aastate jooksul suure kokkuhoiu.
Riigile kuuluva jaotusvõrguettevõtte Elektrilevi töö on allapoole igasugust arvestust – igasuguse liitumise valmimine võtab aega aasta kuni kolm, kritiseeris taastuvenergia ettevõtte Sunly juht Priit Lepasepp Äripäeva raadio saates "Kuum tool".
Kui Eesti riik ja siinne idusektor soovivad üle maailma buumivatest rohetrendidest kasu lõigata, peavad selle nimel kohe pingutama hakkama nii avalik kui erasektor, sest võrreldes hoogu üles saavate konkurentidega liigume meie maksimaalse kasumi jälitamisel liiga aeglaselt, selgus saatest „Cleantech“.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.