Venemaa ebastabiilsus pani Kasahstani otsima investoreid ka Eestist
Kasahstani majanduses ja poliitikas toimuvad radikaalsed muutused, nentisid täna Eesti ja Kasahstani suursaadikud. Nüüd vaatavad kasahhid Euroopa poole, et mitmekesistada riigi majandussuhteid.
Kasahstani majandust mõjutavad suhted nii sõjas osaleva Venemaaga kui ka jaanuaris toimunud rahutused. Foto: Reuters/Scanpix
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Jõhvi esinduse juhataja ja Eesti-Kasahhi koostööseminari eestvedaja Margus Ilmjärv rääkis, et Kasahstan on Venemaaga väga seotud riik. Kasahstan on välja öelnud, et nemad Venemaad sõjas Ukrainaga ei toeta. Samuti ei aita nad Venemaal lääne sanktsioonidest kõrvale hiilida.
Kui veel veebruaris võis eeldada, et Kasahstan jääb Ukraina sõjas Putini režiimile lojaalseks, siis praeguseks on näilised liitlased omavahel täielikult tülli pööranud ja õhus on isegi sõjalise konflikti hõngu.
Alexela suuromanik ja nõukogu esimees Heiti Hääl ütles Äripäeva raadio saates “Kuum tool”, et käis hiljuti Kesk-Aasias, et asendada Venemaa veeldatud naftagaasi ehk LPG tarned.
Kesk-Aasia piirkonda tundva kultuuriteadlase Aimar Ventseli sõnul tahaks Venemaa taas lääne poole vaatavat Kasahstani sõjalise jõuga korrale kutsuda, kuid tema hinnangul pole tõenäoline, et Venemaal selleks jõudu jätkuks.
Hiljuti Venemaaga tülli läinud Kasahstan on tegelikult oluline geopoliitiline piirkond koos teiste sealsete riikidega, leiab Äripäeva ajakirjanik Allan Rajavee.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.