Hinnatõus kiirenes, kätte jõudis 20 protsendi verstapost
Tarbijahinnaindeks tõusis mais võrreldes aprilliga 1,9% ning võrreldes eelmise aasta maiga 20,0%. Mulluse maiga võrreldes olid kaubad 15,7% ja teenused 28,8% kallimad, selgub statistikaameti andmetest.
Tarbijahinnaindeksi üks olulisematest mõjutajatest oli kallim toidukaup. Foto: Andras Kralla
Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid eelmise aasta maiga võrreldes tarbijahinnaindeksit enim eluasemega seotud hinnamuutused, mis andsid kogutõusust üle 40%. Tema sõnul oli kodudesse jõudnud elekter 146,3%, soojusenergia 61,2%, torugaas 217,3% ja tahkekütus 67,3% kallim.
Talviste toetusmeetmete kadumise järel täie mõjuga tuntav inflatsioon on saavutanud kiiruse, mida pole Eestis nähtud 1990ndate keskpaigast saadik. Leevendust enne aasta teist poolt ei paista ja vahepeal tasuks hakata kütteperioodiks raha koguma.
Eesti inflatsioon on muutunud ülikõrgeks ja ohustab tõsiselt majapidamiste toimetulekut. Riigi sekkumine näib vajalik, ent energiahindade alandamine pole lihtne, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Tarbijahinnaindeks tõusis aprillis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 18,8%, suurimaks mõjutajaks oli energiahindade tõusu leevendusmeetmete lõppemine.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.