Kallas: NATO liigub uuele tugevdatud kaitsehoiakule
Eesti jaoks tähendab NATO uuele tugevdatud kaitsehoiakule liikumine koostöös liitlastega diviisi suuruse üksuse ja selle juhtimisstruktuuri arendamist, mis oleks valmis kohe vajadusel Eestit kaitsma, ütles peaminister Kaja Kallas.
Peaminister Kaja Kallas täna Madridis NATO tippkohtumisel. Foto: Riigikantselei
Kallas kinnitas, et liitlaste vahel valitses tänasel Madridi tippkohtumisel täielik üksmeel ning NATO mõtteviisis on toimunud põhimõtteline muutus: Venemaast on saanud NATO ja liitlaste jaoks peamine oht.
NATO kohalolu märkimisväärne tugevdamine alliansi idariikides aitaks Eestit lisaks peamisele – täiendavale kindlustamisele, et Putinil ei tekiks tahtmist meid rünnata – muulgi moel. Eriti kui teha seda nii, nagu Eesti välja pakub, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eestisse ei ole tarvis ilusaid üksuseid paraadile marssima, vaid on tarvis, et vajadusel oleks suuremahuline vägi õigel ajal kohal ja sõdimisvõimeline, rääkis välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
NATO tippkohtumisel saavutatud ühine memorandum Türgi, Soome ja Rootsi vahel sillutab teed kahe Põhjala riigi liitumisele NATOga, kuid selles, mida see kokkulepe hõlmab, lähevad osalejate hinnangud lahku.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.