Puidutööstust tabas ränk hoop: hinnad kukuvad, tellimused kaovad
Eesti saematerjalitootjad seisavad karmi reaalsuse ees, kus kukub nii puidu hind kui kaovad tellimused: klientidel on enne sanktsioonide jõustumist laod odavat Vene puitu täis kuhjatud ning inimesi koroonapandeemias haaranud remontimise ja ehitamise laine on raugemas.
Puumarket Mustamäe osakonna juhataja Kauri Kasemägi istub laos, mis on erinevat puitu täis. Foto: Liis Treimann
Viimastel päevadel enne kolmanda kvartali algust muutusid kohalikud saematerjalitootjad tõsiseks, sest uueks kvartaliks ei olnud klientidega kuigi palju kokkuleppeid tehtud. Nii Toftani juht Martin Arula kui Holttemi juht Eiko Roomet nentisid, et veel on raske mõtestada, mis on juhtunud, kuid varem oleksid olnud samaks ajaks kokkulepped sõlmitud.
Venemaa kallaletung Ukrainale on põhjustanud tõsiseid häireid ülemaailmses puidukaubanduses ja suurendanud metsade hävitamise muret, kuna eksport on katkenud, keskkonnakaitsereegleid lõdvendatud ja seni metsatulekahjusid kustutanud mehed on rindele saadetud, kirjutab Financial Times.
Olukord majanduses on keeruline ja lõpliku otsuse langetamine uue investeeringu tegemiseks raske, selgub Swedbanki tööstussektori uuringust. Kaks kolmandikku ettevõtetest kavatseb investeeringuid edasi lükata ja eriti kõrge - 85% - on see puidutööstuses.
Aprillis kärises Eesti kaubavahetuse puudujääk sanktsioonide mõjul rekordiliseks, pärast sõja puhkemist on ettevõtjad hoogsalt varuma asunud, tõdevad analüütikud.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt tegi Keskkonnaministeeriumile ettepaneku ajutiselt suurendada raiemahtusid, et leevendada Venemaa sõjategevusest Ukraina vastu ja kaasnenud sanktsioonidest ning ebakindlusest tingitud toorainete puudust Eesti tööstusettevõtetele, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.