Uus siseministri määrus tekitab idusektoris ärevust
Siseministeeriumi plaan tõsta idusektoris alustavate ja siin töötavate välismaalaste sissetulekute alampiiri tekitab tehnoloogiasektoris murekõminat, sest neljaliikmeliselt perelt võidakse niimoodi nõuda kokku 4800eurost netokuusissetulekut.
4800eurost netopalka pole isegi Boltil võimalik kõigile välismaalastele välja panna, kes perega Eestis tahaksid elada. Foto: Liis Treimann
Ministeeriumites käib kooskõlastusringil siseministri määrus, mille järgi peaks iduettevõttes töötamiseks inimesel olema netosissetulek 1200 eurot kuus. Asukohast sõltumatult töötajalt ehk diginomaadilt nõutaks aga 4500 euro suurust kuusissetulekut. Kui 1200 euro suurune netopalk ei ole IT-sektoris teab mis palk, siis küsimusi tekitab, kas oodatakse, et 1200 eurot netos on ette näidata ka kõigi pereliikmete eest.
Kui praegune kvoodipõhine töörände poliitika jätkub, siis peavad ettevõtjad juba lähiajal esitama endale valusa küsimuse – kas teha kasvuplaanides allahindlusi või pühkida kodumaa tolm jalgadelt?
Ministeeriumid jõudsid pikalt koridorides rännanud välismaalaste seaduse muutmise ettepanekutes kokkuleppele ning pakuvad tööjõupuuduse lahendamiseks suurima leevenduse tehnoloogiafirmadele.
Tööjõudu napib enamikul tegevusaladel ja see on Eesti arengu lähiaja suurim takistus, leiavad kolmapäeval Äriplaani konverentsil lavale astuvad tippettevõtjad, kellel on nii riigile kui ka teistele ettevõtjatele välja pakkuda mitu mõtet, kuidas olukorda parandada.
Aina keerulisem on väita, et tööjõupuudus Eestis puudutab vaid mõnda valdkonda. Välistööjõud oleks hea lahendus, kuid piiri tagant värbamine on keerukas, kirjutavad Soraineni tööõiguse eksperdid Maria Plahhotnikova ja Pirkko-Liis Harkmaa.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.