„See on suur probleem, mis on kestnud aastaid,“ tõdes energiamärgiste ja -audititega tegeleva Abaudit OÜ juht Vahur Suvi. Tema sõnul juhtub tihti, et uusarendusele esialgu määratud energiamärgis osutub tegelikult hoopiski mitme klassi võrra madalamaks.
- B- ja D-energiaklassi korteri kulud võivad erineda lausa kuni 40%. Foto: Andras Kralla
„Just tegin ühe auditi majale, millele oli väljastatud B-klass. Selgus, et tegelikult on maja hoopiski D-klass. Nende tegelik gaasikulu on 50% suurem, kui oli algselt arvestatud,“ tõi Suvi näite. Tegu on uusarendusega, mis valmis kaks aastat tagasi. Nüüd mõtleb ühistu, mida edasi teha – kas kaevata arendaja kohtusse või mitte.
Seotud lood
Vahel võib olla ka arendaja huvi näidata kortermaja energiatõhususe arvutust paremana, kui ta seda tegelikkuses on, tõdes Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusinstituudi juhtivlektor Anti Hamburg.
„Valisin selle maja peamiselt just B-energiaklassi tõttu,“ tõdes Olavi Griffel, kes ostis kodu uhiuude Kesk-Peetri elurajooni. “Enne elasin kortermajas, kus meile lubati C-klassi, kuid tegelikult kuulus maja D-klassi. Nüüd kolisin B-majja, aga ikka sain D,“ ütles Griffel.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.