Eesti põllumehed mures: odav Ukraina vili sunnib tootmist koomale tõmbama
Teravilja hind on Ukraina impordi tõttu langenud. Poola ja Ungari keelasid nädalavahetusel Ukraina vilja impordi sootuks, Eesti põllumehed on aga pidanud tootmist vähendama.
Talivili sai maha neli korda kallima väetisega, mistõttu on Eesti tootjatel raske Ukraina viljaga konkureerida. Foto: Andres Haabu
“See on legend, et Euroopat kasutatakse transiidiks. Eesti lehmad ja sead söövad ka seda Ukraina vilja. Miks peaksidki nad kallist sööta sööma,” küsib teraviljakasvatusega tegeleva Kerseli OÜ juhatuse liige Raul Pärendson.
Kõige raskem on olnud lihatööstusel, kes said 2022. aastal 21,66 miljonit eurot kahjumit. Kahjumis olid aasta kokkuvõttes ka pagaritööstused. Ainsatena võivad oma majandustulemustega rahule jääda joogitootjad, nentis toiduliidu volikogu esimees Veljo Ipits tänasel toiduainetööstuse aastakonverentsil.
Investeerimisfondi Dragon Capital juht Tomáš Fiala ütleb intervjuus Äripäevale, et turuligipääs Euroopa Liidule on muutnud mõistlikuks toota Ukrainas sisuliselt kõike.
Alltech Eesti juhataja Pilleriin Puskar nendib, et söödaturul on hinnad pidevas muutuses, on ju enamik tootmissisenditest börsikaup – teravilja, soja ja rapsi hind ning energia on siin suurimad mõjutajad koos ikka kestva Ukraina-Vene sõjaga. Meie tootjate plussiks on aga võimekus toota ise pea pool loomadele vajaminevast söödast ja seda kodumaise toorainega.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.