Föderaalvalitsusel saab paari nädalaga raha otsa, kui demokraadid ja vabariiklased üksmeelt ei leia. Erasektor kardab, et kokkulepet ei tulegi.
- USA rahandusministri Janet Yelleni sõnul on olukord kehv: ilma kokkuleppeta on föderaalvalitsusel raha peagi otsas. Foto: AFP/Scanpix
“Poliitiline kaklemine, mida oleme viimastel nädalatel näinud, peegeldab tõsiasja, et USA valitsemine ja poliitika on muutunud veelgi ebastabiilsemaks, ebaefektiivseks ja ennustamatuks, kui me varem arvasime,” nentis reitinguagentuur S&P.
Probleem selge: esimest ametiaega presidentuuri hoidvad demokraadid on raksus vabariiklastega, kes vahevalimistel kongressi alamkojas enamuse said, ning lahendused, millega riigirahanduses kokkulepet ositakse, pole pikaajaliseks stabiilsuseks piisavad.
Kuid aasta polnud selle hinnangu andmisel mitte 2023, vaid 2011. S&P oli astunud ajaloolise sammu ja jätnud USA ilma AAA-krediidireitingust, sest poliitiline kemplus Ühendriikide võlalae üle oli sama ummikus kui tänavu. Rohkem kui kümne aasta jooksul pole olukord sisuliselt muutunud.
Nüüd hoiatab rahandusminister, endine keskpankur Janet Yellen, et kui võlalae tõstmise kokkulepet ei tule, saab riigikassas juunikuuks raha otsa. Kriisikohtumised demokraatide ja vabariiklaste vahel on küll edasi liikunud, ent konkreetseid lahendusi veel ei paista.
USA suurkorporatsioonid, näiteks investeerimispank Goldman Sachs, ravimitootja Pfizer ja veel üle 140 ettevõtte, ütlevad otse: kui võlalage lähinädalatel ei tõsteta, on sel USA majandusele hävituslikud tagajärjed.
Seotud lood
USA aktsiaturg sulgus teisipäeval madalamal ja riigivõlakirjade tootlused jätkasid tõusu, kuna nõrgad majandusandmed, ettevõtete kehvad tulemused ja Washingtonis käimasolevad võlakorralduse läbirääkimised vähendasid investorite riskivalmidust.
Globaalsete fondide haldurite meeleolu halvenes mais veelgi ning otsitakse kaitset rahas, kuna kuklasse hingavad majanduslangus ja USA võlakriis, selgub Bank of America viimasest küsitlusest.
USA võlakirjade kindlustamise hind maksejõuetuse vastu on kerkinud kordades kõrgemaks kui paljudel areneva majandusega riikidel.
Vastutustundetu eelarvepoliitika ja võlgu elamine on saanud USA majandusedu sünonüümiks – fiskaalaasta esimesel kahel kuul (oktoober ja november) kasvas Ühendriikide eelarve puudujääk rekordilise tasemeni.