Ametiühingud ja tööandjad leppisid kokku alampalga tõstmises
Ametiühingute, tööandjate ning majandus- ja IT-ministri allkirjastatud kokkuleppega tõuseb alampalk järgmistel aastatel astmeliselt ja ulatub 2027. aastal 50 protsendini keskmisest palgast.
Ametiühingute juht Jaan-Hendrik Toomel (vasakul), majandus- ja IT-minister Tiit Riisalo ja tööandjate juht Arto Aas leppisid kokku alampalga astmelises tõstmises. Foto: Ivika Aman/Eesti Ametiühingute Keskliit
Hea tahte kokkuleppe kohaselt toimub alampalga tõstmine astmeliselt, moodustades järgmisel aastal 42,5 protsenti, 2025. aastal 45 protsenti, 2026. aastal 47,5 protsenti ning 2027. aastal 50 protsenti keskmisest palgast, teatas ametiühingute keskliit.
Valitsuse soov drastiliselt muuta olemasolevat maksupoliitikat jääb paljude sektorite vaates lühinägelikus ning toob kaasa maksubilansis pigem kasvava puudujäägi, kirjutab Hestia Hotel Groupi tegevjuht Kaisa Mailend.
Miinimumpalga arutelus keskenduvad rääkijad harilikult palgavaesuse vähendamisele ja töökohtade võimalikule vähenemisele. Vähem on aga juttu kolmandast võimalikust mõjust: hinnatõusust, märgib Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja.
Kui vaadelda alampalga tõusu ja selle mõjul kaasnevat madalapalgaliste töökohtade kadumist, siis alampalk prevaleeriks, ütles ametiühingute keskliidu esimees Jaan-Hendrik Toomel.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.