Soome värskel valitsusel on kavas otsustavalt piirata kolmandatest riikidest pärit inimeste võimalusi riigis töötada, õppida ning elada. Kriitikute hinnangul panevad muudatused põntsu sealsele majandusele.
- Põlissoomlaste juht Riikka Purra (vasakul), Soome Kristlike Demokraatide juht Sari Essayah, Rahvusliku Koonderakonna juht ja Soome peaminister Petteri Orpo ning Soome Rootsi Rahvapartei juht Anna-Maja Henriksson tutvustavad järjest Soome uue valitsuse plaane. Foto: Lehtikuva/Reuters/Scanpix
"Uus immigratsioonipoliitika tekitab minus tunde, nagu ma ei oleks siin maal oodatud, mis sest, et mul on Soome pass," kirjutas Kalmõkkiast pärit ning Soome Ernst & Youngis finantsteenuste konsultandina töötav
Yana Ulanova sotsiaalmeedias.
"Uuel valitsusel on kavas pikendada naturalisatsiooniks vajalikku riigis viibimise aega neljalt aastalt kaheksale. Kolm kuud tööta olnud inimene kaotab selle plaani järgi elamisloa. See sama valitsus räägib, et maa vajab rahvusvahelisi talente, absurd, kas pole?" lisas ta.
Türgist pärit Ayse Pekdiker
ütles Helsingin Sanomatele, et arvestades olukorda IT-sektoris, kus koondamisi on omajagu, on just kolme kuu reegel eriti hirmutav.
Sama meeleolu väljendasid pühapäeval Helsingis keskraamatukogu Oodi ette kogunenud 300 demonstranti kohalikust IT-sektorist, kirjutas
Soome rahvusringhääling Yle. "Pakutud muudatused on meie suhtes ebaõiglased ning riigi huvidega vastuolus. Me oleme selle ühiskonna integreeritud liikmed, maksame makse ja pakume oma teadmisi ja oskusi Soomele," kirjutasid meeleavalduse organiseerinud välismaalased oma üleskutses.
Soomes on olnud pikalt poliitika seista rahvastiku vananemise ja tööjõupuuduse vastu mitmekülgse immigratsioonipoliitikaga, mis tugineb suuresti töötajate riiki meelitamisele, selgub Asiya Yakupova
tänavu kirjutatud magistritööst. Kui kümmekond aastat tagasi puudutas tööviisaga seotud immigratsioon veerandit kõiki sisserännanutest, siis 2021. aastal tuli tööviisaga riiki 13 775 inimest ehk 43 protsenti kõigist sisserännanutest.
Kümme lehekülge immigratsioonist
Värskest koalitsioonileppest võtab immigratsioonipoliitika enda alla rohkem kui kümme lehekülge.
Seotud lood
Soome uus valitsus kavatseb töökeskkonnas teha olulised muutused, mis saavad kiita tööandjatelt, aga laita palgasaajatelt, vahendab Yle.
Õlle aktsiis väheneb, viina ja veini aktsiis tõuseb
Nagu Eestiski kavatseb Soomes ametisseastuv valitsus tõsta suurel osal käibemaksuerandit kasutavaist kaupadest ja teenustest käibemaksu. Samal ajal plaanitakse õlle ja kütuse aktsiisi langetamist.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.