Varssavi vastuolulised sammud on viinud piirikontrolli kehtestamiseni Poola ja Saksamaa vahel.
- Saksamaa süüdistab Poolt illegaalide üle piiri smugeldamises. Selle vastu võitlemiseks kehtestasid sakslased pistelise piirikontrolli. Foto: dpa/Scanpix
“Ma ei taha, et inimesed tulevad Poolast lihtsalt üle piiri ja siis nemad pärast veel arutavad meie asüülipoliitikat ka,” lajatas Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz nädalavahetusel toimunud valimisüritusel.
Scholz kritiseeris valitsust Varssavis, mis väidab ühelt poolt, et sakslased aina kutsuvad kolmandate riikide migrante Euroopasse, ent laseb tegelikult ise asüülitaotlejad ilma igasuguse filtrita otse Saksamaale.
Tüli on saavutanud sellised mõõtmed, et eile teatas Scholzi sotsist parteikaaslane, Saksa siseminister Nancy Faeser, et kehtestab piiril Poolaga pistelise kontrolli. Uus kord rakendub juba selle nädala jooksul.
Ilmselt ei riku piirikontroll oma pistelise loomu tõttu ka Schengeni viisaruumi reegleid. Kui kontroll oleks lausaline, tulnuks sellest Euroopa Komisjonile pikemalt ette teatada.
“See on Poolale väga halb otsus,” kommenteeris mõjukale ajalehele Rzeczpospolita Poola eelmine välisminister Jacek Czaputowicz. “Saksamaa perspektiivist laseb Poola illegaalsed immigrandid vabalt üle piiri. Meie aga arvame, et probleemi pole, sest siia nad ei jää.”
Tüli võib mõjutada otseselt kahe ja poole nädala pärast toimuvaid Poola üldvalimisi, kus vahe võimupartei ja suurima opositsioonierakonna vahel on vähenenud. Lisaks piiritülile püüab opositsioon teha niinimetatud viisaskandaalist valimiste põhiteemat.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Poola üldvalimised 15. oktoobril tõotavad tulla viimase kümnendi olulisimad. Ülejäänud Euroopa seisukohalt on küsimus selles, kas ühenduse suurjõuks tõusnud Poolas laguneb õigusriik veelgi või toovad valimised muutuse.
Ukraina kavatseb Poola, Ungari ja Slovakkia kohtusse kaevata, kuna riigid ei olnud nõus lõpetama Euroopa Komisjoni kehtestatud Ukraina põllumajandustoodete impordikeeldu.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.