Nobeli preemia majanduses läks palgalõhe uuringutele
Tänavuse Nobeli preemia majandusteadustes sai Harvadi ülikooli teadlane Claudia Goldin naiste palgastatistika ja tööturul osalemise ajaloo uurimise eest.
Rootsi kuningliku teaduste akadeemia hoone esmaspäeval enne Nobeli mälestuspreemia väljakuulutamist Foto: Reuters/Scanpix
Uurimuses selgitas Goldin palgalõhe peamisi allikaid ning tööturul osalemise muutuseid, teatas Rootsi riigipank. „Naiste rolli mõistmine tööturul on ühiskonna jaoks oluline. Tänu Claudia Goldini murrangulisele uurimistööle teame nüüd palju rohkem selle aluseks olevatest teguritest ja sellest, milliste tõketega tuleb tulevikus tegeleda,“ ütles majandusteaduste preemia komisjoni esimees Jakob Svensson.
Täna on Eestis võrdse palga päev, mis tähendab, et Eesti naised on alates eelmise aasta algusest keskmiselt teeninud välja sama palga, mille mehed teenisid eelmise aasta lõpuks.
Euroopas liigutakse palkade läbipaistvamaks muutmise poole ja õige ongi. Eesti võiks seda teha pigem julgemalt kui konservatiivsemalt, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Saime pandeemia ajal kõik patsientide ja investoritena targemaks, mõni ka rikkamaks. Oluline on aga kogutud teadmised ja jõukus efektiivselt ära kasutada, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”