Rajada Eestisse tuumajaam või mitte? Agentuur arvab, et oleme otsustamiseks valmis
Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur (IAEA) hindab, et Eesti ettevalmistused on piisavad otsustamaks, kas rajada Eestisse tuumajaam või mitte. Asjaosalised lubavad, et parlamendi positiivse otsuse korral võiks jaam valmida 2035. aastaks.
Fermi Energial ja Kalev Kallemetsal on õnnestunud veenda riiki kulutama 2,5 aastat, et hinnata, kas tuumajaama üle saaks üldse arutada. Nüüd peavad nad näitama, et jaama kulud täies ulatuses riigi kanda ei jää. Foto: Eiko Kink
IAEA tuumainfrastruktuuri arendamise osakonna operatiivjuht ja missiooni juht Eric Mathet ütles, et Eestis seni tehtud ettevalmistused on olnud põhjalikud ning agentuur tegi vaid 12 soovitust, millele veel eraldi rõhku panna.
Tuumaenergia töörühm tõi välja neli piirkonda Eestis, kuhu on põhimõtteliselt võimalik tulevikus tuumaelektrijaam rajada: Loksa, Toila, Varbla ja Kunda.
Energeetikasse panustav investor seisab teelahkmel: kas valida fossiilseid kütuseid või taastuvenergiat kasutav tootja? Mõlemaga on seejuures probleeme. Kuid on ka kolmas tee – tuumaenergeetika.
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, toodab Fermi Energia 10 aasta pärast Ukrainas elektrit. Koostööleping on sõlmitud ja väikereaktorite tehnoloogiat on Ukrainal põhjust kaaluda küll, ütles hommikuprogrammis Fermi Energia juht Kalev Kallemets.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.