Selle nädala olulisemate lugude seast leiab nii Palga TOPi, Hispaania kinnisvara ostjate kogemused ja plaanid kui ka Infortari tippjuhte ootava rahasaju.
- Alvar Räägeli Eesti ettevõtte Hispaania tütarettevõte saab kohapeal järjest enamate kinnisivaraobjektide omanikuks. Haldamistegevustega tegelevad nad koos elukaaslase Gaily Piirimaaga. Foto: Liis Treimann
Äripäev pühendas sel nädalal olulisel määral töötasude kajastamisele. Esmaspäeval
Äripäeva raadio saates “Kuum tool” ütles üle 400 inimesega Microsofti juht Tanel Erm, et kuigi ettevõte on Eesti üks parimaid palgamaksjaid, pole tema sõnul Microsofti töötajad palgaga rahul.
Äripäeva avaldatud Palga TOP näitas, et möödunud aastal oli Microsofti keskmine brutokuutasu üle 7000 euro. Microsofti juht Tanel Erm ütleb, et päris nii see ei ole, vaid nende töötajad saavad Eesti keskmise arendaja palka.
Moonutus suurema palga poole tuleb Ermi teatel Microsofti teistest hüvedest, mida töötajatele pakutakse – näiteks aktsiad või preemiad.
“Tubli arendaja võib preemias teenida teise aastapalga ka,” ütles Erm.
Sel nädalal selgus ka
Eesti ametnike palgaedetabel, mille tippu jõudis riigi infosüsteemi ameti peadirektor Margus Noormaa üle 100 000 euro suuruse aastatuluga. Kui teha võrdlus näiteks meie
börsifirmade juhtide tasudega, siis on näha aprillis avaldatud tabelist, et avalike ettevõtete juhid teenivad ilmselgelt rohkem, parimal juhul isegi üle poole miljoni euro.
Börsifirmade tippjuhtide tasustamisega seoses tasub vaadata mitte ainult põhipalka, vaid ka muid hüvesid, näiteks optsioone. Äripäev kirjutas nädala algul, kuidas eelmisel aastal börsile läinud
Infortari tippjuhid ja võtmetöötajad saavad hakata sügisel optsioone aktsiateks vahetama – torus on 25 miljoni euro väärtuses aktsiaid.
Äripäev avas veel natuke lähemalt, kuidas optsioone pakuvad ka börsiplaane hauvad tehnoloogiafirma Bolt ja kinnisvara arendav Liven.
Kuid hea palgaga töökohad ei pea tingimata olema tippfirmas või tippjuhi ametis.
Äripäeva reedel avaldatud loos on näha, et üllatavalt hea palgaga töökohti leiab nii garaažis, merel kui ka puu otsas.
Näiteks arborist Kerdi Varm ütles, et küsib oma töö eest 50 eurot tunnis.
- Kerdi Varm teeb tööd, mida armastab – ta on ka Baltimaade meister arboristikas naiste seas. Foto: Liis Treimann
Hispaania kinnisvaraturul askeldab Eesti Amazoni-punt
Äripäev avaldas kolmapäeval, et mõned aastad tagasi esimese eestlasena ülisuure Amazoni-
exit’i teinud investor Alvar Räägelil on plaan viia Hispaania kinnisvaraturule 2,5 miljonit eurot. Selgub, et päikeseranniku kinnisvarast on lummatud teisedki Amazoni äris tegutsenud ettevõtjad.
Selle aasta jaanuarist on Räägel hakanud oma senist, pea 26 korterist koosnevat Eesti kinnisvaraportfelli likvideerima. “Kahe ja poole kuuga müüsin 17 korterit ära. Veel on müüa mõned korterid ja üks krunt,” ütles ta.
Räägeli kõrval huvituvad Hispaaniast niinimetatud Amazoni pundist ka Mihkel Moosel, Olav Vannik ja Egle Raadik. Näiteks Egle Raadik elab kaks nädalat Hispaanias ja kaks nädalat Eestis. Hispaanias on tal just praegu tehing käsil, juuliks peaks ta kätte saama kolme toaga ridaelamuboksi. Edaspidi soovib ta viibida suvel Eestis ja talvel soojas.
Eestist Hispaaniasse lahkunud Sami Seppänen elab investeerimisportfellist
Hispaanias kohtus Äripäev ka Elisa Eesti endise juhi Sami Seppäneniga, kes elab nüüd investeerimisportfellist. Seppänen, kellel oli kunagi Tallinnas pool tosinat korterit, müüs isegi osa Elisa aktsiaid korteriostutuhinas. “See oli hiigelviga ‒ sellist kinnisvara ei ole maailmas, mis oleks pakkunud sama palju tootlust kui Elisa viimased 15 aastat,” meenutas ta.
Seppänen tegeleb enda sõnul suurte ja lollikindlate ettevõtete aktsiatega. “Neste on hea näide ‒ ma ei tea, on see aasta, kaks või kolm, aga see on kindel, et ta läheb üles,” usub ta. Tema portfellist leiab Neste ja Elisa kõrval veel ka Nordea ja Nokia aktsiaid.
Kõik Seppäneni kontod ja aktsiad on Soomes. Tema hinnangul on geopoliitilise olukorra tõttu Helsingi börsi aktsiad muutunud praegu väga odavaks. “Sa vaata Helsingi börsi, seal on täna väga palju aktsiaid, mille P/E (hinna ja kasumi suhe – toim) on väga-väga madal,” lausub ta.
Sõja lõpu ootuses on ta portfelli lisanud ka terasetootjate aktsiaid. “Kui Ukrainat hakatakse üles ehitama, siis terase, eriti roostevaba terase hinnad lähevad laest läbi anyway.”
Kõiki Hispaaniaga seotud artikleid saab lugeda
vastava märksõna kaudu Hispaania teemalehelt.
Eduka Eesti arvamuskonkurss jõudis finišisse
Teise koha ja 3000 eurot pälvis Fredi Kaasik artikliga
“RMK börsile – päästerõngas riigi rahandusele ja metsandusele” (pälvis lisaks Swedbanki eriauhinna), kolmanda koha ja 2000 eurot Kristo Raun artikliga
“Õpetame Eesti ettevõtted (andme)kala püüdma” (pälvis lisaks Helmese eriauhinna).
Äripäev kirjutas ka juhtkirjas, et Martin Villig võitis Eduka Eesti konkursi oma ettepaneku sisu, mitte isiku tõttu. Tõsi, selle juures on üks konks.
“
Iga väärt mõte vajab liidrit, tõdesime juhtkirjas pärast nominentide väljakuulutamist. Eduka Eesti eesmärk on leida üles Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideed. Võib arvata, et Martin Villig aitab nn 5% Klubi mõtte 99% tõenäosusega mingil moel ja kujul elule puhuda, sest niimoodi ette astumisega võttis Villig
teadlikult suure vastutuse. Kui seda ei suuda Villigu kaliibriga inimene, kes siis veel?” selgus juhtkirjast.
Seotud lood
1001 parimat palka maksvat firmat
Parima palga maksja tänavune tulemus tabelis jääb mullusele alla, aga read on tihenenud ‒ nii esisatta kui esituhandesse jõudmiseks tuli maksta kõrgemat keskmist palka kui aasta varem.
“Meil garaažis on kaks autoharidusega meest ja kaks IT-haridusega meest,” naerab Hendrik Tasa. Tal on punane habe ja tätoveeringud. Vabal ajal tegutseb ta modellina: ta on teinud reklaame spaadele ja koeratoidule. Aga tema lemmiktöövahend on plekigiljotiin.
Bolti töötajatel soolas veelgi rohkem
Eelmisel aastal börsile läinud Infortari tippjuhid ja võtmetöötajad saavad hakata sügisel optsioone aktsiateks vahetama – torus on 25 miljoni euro väärtuses aktsiaid.
Kui üle-eelmisel aastal teenis kõige kõrgemat kogutulu riigi infosüsteemi ameti peadirektor Margus Noormaa veidi üle 94 000 euro, siis mullu jõudis aastatulu üle 100 000 euro.
Tallinna Lennujaam tahab saavutada süsinikuneutraalsuse järgmisel ja kliimaneutraalsuse 2030. aastal. Neist viimane eesmärk on Tallinna Lennujaama finantsjuhi ja juhatuse liikme Anneli Turkini sõnul ambitsioonikas ja väljakutsuv, sest kõiki tehnoloogiaid selle saavutamiseks veel olemas ei ole.