Sotsiaalkindlustusameti endine töötaja võitles endale kohtu kaudu välja ligi 10 000 eurot seoses sellega, et ta põles tööl läbi. Kohtuasjas vaieldud detailid ja saadud õppetunnid peaksid äratama kõikide juhtide ja ettevõtjate tähelepanu.
Enne veel, kui lähme sotsiaalkindlustusametis juhtunu juurde, kujutame ette kahte väga erinevat töötajat: Madis ja Maris.
Madis laob iga tööpäev tänavakive. Füüsiline töö mõjub Madise kätele, õlgadele, seljale. Tema töövõime väheneb ja see on selgelt tingitud raskest füüsilisest tööst.
Maris töötab kodukontoris. Ta teeb oma tööasjad kenasti ära, kuigi mõned asjad võivad laekuda pärast tähtaega. Ühel hetkel Maris enam ei jaksa ja võtab haiguslehe. Arstid selgitavad välja, et Maris on läbi põlenud ja langenud depressiooni. Kuidas nüüd aga selgitada välja, kas tegemist on tööga seotud haigestumisega või mõjutas Marise vaimset tervist miski muu?
Näib, et see on järjest olulisem küsimus, sest vaimse tervise kutsehaigused on kohal. Need lisati kutsehaiguste loetellu eelmisel aastal. Tööstressi, töökiusu, liigset koormust jms nimetatakse psühhosotsiaalseteks ohuteguriteks.
Veel enne seadusemuudatust jõudis kohtusse sotsiaalkindlustusameti juhtum, kus töötaja oli ülekoormatud ja põles läbi.
Seotud lood
Kutsehaigusjuhtumite ennetamine ja käsitlemine on arenenud Eestis liiga pikaldaselt. Nüüd on nii riigil kui ka tööandjatel päramine aeg panna selles asjas sisse järgmine käik, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Leidub mitu võimalust, kuidas tööandjad saavad end kutsehaiguste vaidluses paremini kaitsta, kirjutab advokaadibüroo Sorainen partner Kadri Härginen.
Töötajal on nüüdsest võimalik nõuda hüvitist, kui töö on talle põhjustanud vaimse tervise probleeme ning tööandja ei ole piisavalt hästi hoolitsenud, et tööl oleksid ohutegurid maandatud. Tööandjalt hüvitise saamiseks tuleb minna kohtusse.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.