Intressimäärade tõus on pannud kasumid kerkima ning poliitikakujundajad tahaksid Euroopas näha panku, mis suudaksid konkureerida USA rivaalidega. Takistused pole aga kaugeltki ületatud.
- Kui Unicredit loa saab, siis on tal võimalik omandada 21% Commerzbanki aktsiatest Foto: Reuters/Scanpix
Euroopa viimane suurem piiriülene pankade ühinemine, mille korraldas kohalik panganduseliit 2007. aastal Genfis Four Seasonsi luksushotellis peetud salajastel kohtumistel, ei lõppenud hästi.
17 aastat pärast seda, kui Hollandi laenuandja ABN Amro tükeldati kolme teise panga poolt, mis vajasid seejärel finantskriisi ajal miljardite eurode suuruseid päästekavasid, mõlgutavad Euroopa pankade juhid aga taas ühinemismõtteid.
Liidrirolli selles vallas on sisse võtnud Andrea Orcel, kellel oli Merrill Lynchi juhtiva investeerimispankurina võtmeroll ABN Amro ülevõtmisel Royal Bank of Scotlandi, Santanderi ja Fortise poolt. Itaalia pank UniCredit, mille tegevjuhina ta praeguseks töötab, lööb Euroopa finantsmaailma ülemistes ešelonides laineid sellega, et on omandanud märkimisväärse osaluse Saksamaa suuruselt teises laenuandjas Commerzbankis.
Soetanud hulga aktsiaid Saksamaa valitsuselt, mis Commerzbanki finantskriisi ajal välja aitas, ja ehitanud tuletisinstrumentide abil tasahilju üles arvestatava positsiooni, šokeeris UniCredit Saksamaa poliitilisi ja äriringkondi oma 9protsendilise omandiosa avalikustamisega.
Pärast Euroopa Keskpangalt loa saamist – mis peaks olema pelk formaalsus –, on UniCreditil võimalik teisendada kõik oma tuletisinstrumentide positsioonid aktsiateks, mille tulemusel tõuseks Itaalia panga omandiosa suurus 21 protsendini ehk tegemist oleks Commerzbanki suurima aktsionäriga.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Financial Timesi uurimus paljastab, millist rolli on laevade soetamisel mänginud üks Briti audiitor, Londoni laevamaakler ja hulk Dubai ettevõtteid.
Kriitikute hinnangul pole praegune asepresident oma välispoliitilist visiooni siiani selgelt formuleerinud. Tema maailmavaate piirjooned lasevad end aga juba aimata.
USA-visiidilt koju naasnud Zelenskõi peab vaatama tõtt Vene vägede edusammude, kurnatud ühiskonna ja tõenäolise energiakriisiga eesootaval talvel.
Vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump lubab toetada kodumaist tootmist kõigi importkaupade tollimaksustamisega. Kriitikud hoiatavad, et see teeks majandusele kõvasti kahju ja kruviks globaalseid pingeid.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.