Vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump lubab toetada kodumaist tootmist kõigi importkaupade tollimaksustamisega. Kriitikud hoiatavad, et see teeks majandusele kõvasti kahju ja kruviks globaalseid pingeid.
- Trumpi kampaania Michiganis Foto: Reuters/Scanpix
Septembris Arizona osariigis Tucsonis peetud kampaaniaüritusel oli Trump endale omaselt kuraasi täis. Muu hulgas kiitles ta, et tegi kaks päeva varem toimunud presidendikandidaatide väitluses Kamala Harrise pihuks ja põrmuks, ning kordas oma palju tähelepanu pälvinud valeväiteid, et Haiti immigrandid varastavad ja söövad lemmikloomi.
Oluline osa endise presidendi kõnest keskendus aga majandusele: ta tõotas teha lõpu sellele „hädale ja viletsusele“, mida ameeriklased on pidanud taluma Joe Bideni ajal.
„Meiega saate madalad maksud, vähese regulatsiooni, madalad energiakulud, madalad intressimäärad ja madala inflatsiooni,“ kinnitas ta. „Et kõik saaksid endale lubada toidukaupu, autot ja ilusat kodu.“
Sellest ajast, kui Trump oma valimiskampaaniat alustas, on ta Bideni-Harrise valitsust korduvalt elukalliduse kriisis süüdistanud.
Arizonas käis endine president välja Vabariikliku Partei tavapärase lahenduse maksukärbete näol – need hõlmaksid nii ulatuslikke üldisi maksulangetusi üksikisikutele ja ettevõtetele kui ka ületunnitasude, jootraha ja pensionide tulumaksust vabastamist.
Seekordseteks valimisteks on Trump pannud aga kokku ka märksa populistlikuma majanduspoliitilise programmi, millega ta esitleb end lihtsate tööinimeste ja kodumaiste tootmisettevõtete kaitsjana.
Trumpi „maganoomika“ peamiste ehituskivide hulka kuuluvad mujalt maailmast, eelkõige Hiinast imporditava kauba agressiivsem tollimaksustamine ning immigratsiooni karmikäeline piiramine. Kampaania retoorikas on olulisel kohal ka suurem poliitiline otsustusõigus rahapoliitika ja dollari üle.
20%
Kui esiti rääkis Trump 10protsendilisest tollimaksust kõigile kaupadele, siis hiljuti mainis ta, et tollimäärad võivad küündida koguni sellise tasemeni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.