Äripäeva lugudest kõnetasid sel nädalal lugejaid enim Tšehhi numbrimärkide poolest tuntud autoäri JMV sekeldused ning lugu sellest, et kodulaenu intressi tasub kindlasti alla kaubelda.
- Ohtralt Tšehhi numbrimärkidega autosid Eestisse toonud JMV Motors vaidleb tuliselt maksuametiga, kes arestis ettevõtte kontolt hiiglasliku summa. Fotol JMV Motors omanik Jaak Laiksoo. Foto: Andras Kralla
Aga muidugi oli teisi häid lugusid veelgi.
Küsi ja sulle antakse
Reedel kirjutasime, et pangad ristavad kodulaenuturul omavahel hoogsalt piike, senisest keskmisest oluliselt soodsam kodulaenu intress on Äripäeva katse põhjal vaid küsimise kaugusel.
Eesti Panga statistika kohaselt oli augusti lõpu seisuga keskmine kodulaenu intressimarginaal juba 1,6%, kuid see on käinud paaril kuul – juulis ja märtsis – ära ka 1,5% juures.
Anne Pärgma Swedbankist avaldas nüüd, et nende uue laenu marginaal on keskmiselt 1,65%, tõdedes, et marginaalid on mõnevõrra langenud. Konkurendid pakuvad aga keskmiselt veelgi soodsamaid laene ning kodulaenu intressi ise alla küsides saab märksa soodsamaid diile.
Näiteks õnnestus mõne nädala eest vanema paneelmaja peale võetud laenu intress oluliselt madalamaks viilida. Kui varasem intress oli 1,68%, siis nüüd oli SEB nõus langetama seda 1,5% juurde. See on panga keskmisest märksa madalam.
Suuremat sorti kauplemine SEBs viis sihile ka järgmise kodulaenu kliendi. Kui varasem intress oli 1,57% ning mõningase kauplemise peale õnnestus see saada 1,45% juurde, siis suurema kauplemise peale saavutas agar küsija juba 1,35%.
Maksuamet jagab JMVga maid
Ohtralt Tšehhi numbrimärkidega autosid Eestisse toonud JMV Motorsi Tšehhi firma vaidleb tuliselt maksuametiga, kes arestis ettevõtte kontolt hiiglasliku summa. Kui aastaid tagasi ütles maksuamet, et JMV äri ei ole probleemne, siis nüüd on tuul pöördunud.
Mõni aasta tegutsenud luksusautode rentija ja müüja JMV Motorsi äri võtab 2017. aastal tuure üles. Ettevõte kolib Tallinnas Ülemiste linnakusse, maksuametiga samasse majja.
“Üks maksuametnik, Siim Tamm koputas uksele. Ütles, et sõbrad, teete autoäri, teil on siin huvitavad Tšehhi numbrid. Kas saaks äkki rääkida, mis see põhjus on?” meenutas JMV omanik Jaak Laiksoo.
Maksuhaldur ja Laiksoo ning viimase äripartner Virgo Veiman istusid koos maha.
Konkurendi palgale läinu rikkus ärisaladust
Tee-ehitusfirma Trev-2 Grupp läks kohtusse konkurendi palgale läinud pikaajalise töötaja vastu, kes saatis viimastel töönädalatel omale edasi ärisaladusi sisaldanud dokumente.
Ringkonnakohus leidis nüüd, et töötaja rikkus ärisaladust.
Trev-2 pikaajaline töötaja saatis paari nädala jooksul enne ettevõttest lahkumist ja seejärel suurima konkurendi Verstoni juures tööle asumist oma isiklikule e-posti aadressile ärisaladusi sisaldavaid dokumente. Trev-2 Grupp ja Verston on mõlemad Eesti suurimad taristukröösused, kelle käibenumbrid olid mullu tee-ehitajate seas kõrgeimad.
Diil või mitte midagi
Planet42 asutaja Eerik Oja teatas investoritele, et laual on diil müüa 1,8 miljoni euro eest Lõuna-Aafrika ettevõte välisinvestoritele, kui 75% Planet42 osanikest selle heaks kiidab. Alternatiiv on pankrot.
Oja kirjutas investoritele, et kõik osanikud saavad hääletada kavandatava tehingu üle, mis eraldaks Planet42 Lõuna-Aafrika ja Mehhiko äritegevuse, luues võimalused mõlema äri ellu jäämiseks ja loodetavasti ka tulevikus kasvamiseks.
“Kui osanikud kiidavad selle tehingu heaks, on tulevikus Lõuna-Aafrika äri omanikud ja juhid peamiselt Lõuna-Aafrika taustaga investorid, samas kui Mehhiko äri omanikud ja juhid on peamiselt Eesti taustaga investorid,” teatas Oja.
Kuula ka nädalat kokku võtvat saadet “Äripäev eetris”:
Äripäev eetris: Tšehhi numbrimärgi eelistamiseks on kindel põhjus
Seotud lood
Arestitud pool miljonit, viide maksupettusele
Ohtralt Tšehhi numbrimärkidega autosid Eestisse toonud JMV Motorsi Tšehhi firma vaidleb tuliselt maksuametiga, kes arestis ettevõtte kontolt hiiglasliku summa. Kui aastaid tagasi ütles maksuamet, et JMV äri ei ole probleemne, siis nüüd on tuul pöördunud.
Autorendiäri Planet42 Lõuna-Aafrika äri müügiks on hääled sisuliselt koos, rahast makstakse ära töötajate palgad ja koondamistasud ning ülejäänu plaanitakse suunata Mehhiko ärisse.
Planet42 asutaja Eerik Oja teatas investoritele, et laual on diil müüa 1,8 miljoni euro eest Lõuna-Aafrika ettevõte välisinvestoritele, kui 75% Planet42 osanikest selle heaks kiidab. Alternatiiv on pankrot.
Pangad ristavad kodulaenuturul omavahel hoogsalt piike, senisest keskmisest oluliselt soodsam kodulaenu intress on Äripäeva katse põhjal vaid küsimise kaugusel.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.