Viimane klõps efektse särtsuga: Eesti eraldas end Venemaa elektrivõrgust
Narvas ühendati lahti kaks viimast liini, mis sidusid Balti riike Venemaa energiasüsteemiga. Äripäev ja Delovõje Vedomosti käisid sündmuskohal ning jutustavad, kuidas kõik toimus.
Laupäeva hommikul Narvas nägid kohalviibijad viimast särtsu Eesti ja Venemaa elektrivõrkude vahel.
Foto: Liis Treimann
Kuigi Elering kutsus meid Ida-Virumaale jäädvustama ajaloolist hetke, ei olnud tegelikult Narva Balti alajaam see koht, kus nii-öelda vajutatakse nupule ‒ lüliteid juhtis Eleringi dispetšer Tallinnas.
Sel nädalavahetusel lülitub Eesti lahti Venemaa elektrivõrgust. Siinsetele elutähtsate teenuste osutajatele tähendab see juba ammu sahtlis ootavate kriisiplaanide meelde tuletamist, kuid mõned ärid on mitu kuud nuputanud, mida teha siis, kui elektrit ei ole ega tule.
Leedu teatas laupäeval, et on enda elektrisüsteemi ühendanud lahti Venemaa elektrivõrgust, mis on sel nädalavahetusel toimuva Balti riikide desünkroniseerimise plaani üks esimestest sammudest.
Kui desünkroniseerimisel juhtub korraga mitu intsidenti, siis võivad tipptarbimise ajal jääda mõned piirkonnad paariks tunniks elektrita – kuidas lahendatakse olukordi, mis elektrisüsteemi eraldamise ajal võivad ette tulla?
Kuidas muuta julge idee püsivaks edulooks? Tea Varrak on hariduse vallas teerajaja, kes koos meeskonnaga pani 30 aastat tagasi aluse Audentesele – erakoolile, mis tänaseks on kasvanud rahvusvaheliseks hariduskeskuseks. See lugu ei ole ainult kooli rajamisest, vaid ka visioonist, juhtimisest ja jätkusuutlikkusest – teemadest, mis on olulised ka ärimaailmas. Mis on olnud selle eduloo võtmetegurid ja mida saame sellest tänases muutuvas maailmas õppida?