Kui desünkroniseerimisel juhtub korraga mitu intsidenti, siis võivad tipptarbimise ajal jääda mõned piirkonnad paariks tunniks elektrita – kuidas lahendatakse olukordi, mis elektrisüsteemi eraldamise ajal võivad ette tulla?
2025. aasta jaanuari seisuga toimub energiaülekanne kahe riigi vahel vajadusel endiselt. Kuid mõnel pool toimus Venemaa elektrivõrgust lahtiühendamine füüsiliselt. Taamal on hüdroelektrijaama alajaam Ivangorodis, esiplaanil elektriliini tugipost Narvas, millelt eemaldati juhtmed 2024. aasta suvel.
Foto: Nikolai Andrejev
Laupäeval, 8. veebruaril eraldatakse Eesti, Läti ja Leedu energiasüsteemid BRELLi energiaringist. Asi pole elektrikaubanduse lõppemises Venemaa ja Valgevenega – seda pole enam ammu. Balti riigid ühelt poolt ning Venemaa ja Valgevene teiselt poolt lõpetavad üksteise abistamise ühtse voolusageduse 50 hertsi hoidmisel.
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.
1. jaanuaril on Venemaa elektrivõrgust lahti ühendamiseni 37 päeva ja oodata on võimalikke elektrikatkestusi ning kõrget elektri hinda, rääkis Ampere+ arendusjuht Mihhail Korb.
Kuidas muuta julge idee püsivaks edulooks? Tea Varrak on hariduse vallas teerajaja, kes koos meeskonnaga pani 30 aastat tagasi aluse Audentesele – erakoolile, mis tänaseks on kasvanud rahvusvaheliseks hariduskeskuseks. See lugu ei ole ainult kooli rajamisest, vaid ka visioonist, juhtimisest ja jätkusuutlikkusest – teemadest, mis on olulised ka ärimaailmas. Mis on olnud selle eduloo võtmetegurid ja mida saame sellest tänases muutuvas maailmas õppida?