Suu- ja sõrataud jõudis Ungaris juba teise ja Slovakkias neljandasse farmi, nakatunud farmides hukatakse taudi tõttu 7000 looma, teatas põllumajandus- ja toiduamet.
Vasikas Ungaris Budapesti lähedal asuvas farmis. Foto: AFP/Scanpix
Ameti loomatervise ja -heaolu osakonna osakonnajuhataja Olev Kalda sõnul on kohapealne olukord väga tõsine. „Suu- ja sõrataud on väga nakkav ja suurt majanduslikku kahju põhjustav loomataud. Ungari ja Slovakkia näevad suurt vaeva, et haiguse levikule piir panna, kuid juba on taud levinud järgmistesse farmidesse,“ märkis Kalda teate vahendusel. Tema sõnul on meetmed kasutusele võetud, sh hukatakse ennetava meetmena kontaktseid farme ja farmides töötanud inimeste sõralisi ning on seatud ulatuslikud piirangud loomade liikumisele.
Raadiosaade “Kasvupinnas” keskendub sel korral loomakasvatusele – arutame ettevõtjatega, kas ja kuidas on suu- ja sõrataud pannud loomapidajaid muretsema. Saate teises osas räägivad Eestit väisanud usbeki farmerid, millised ootused on neil meilt ostetud veistele ja kuidas Usbekis tõuloomakasvatus toimib.
Taud tuvastati Slovakkia veiste farmides Ungari piiri lähedal. Slovakkia on astunud kiireid samme taudi tõkestamiseks ning PTA andmetel pole Slovakkiast taudile vastuvõtlikke põllumajandusloomi Eestisse toodud.
Saksamaal levib loomade suu- ja sõrataud, mida Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu nõukogu esimees Tõnu Post peab väga ohtlikuks haiguseks: taud võib tekitada suure majandusliku kahju ka Eestile, kui see peaks jõudma meie piirkonda.
Inimeste suhtumine krüptoteemasse on viimaste aastatega oluliselt muutunud – kui varem tundus krüpto kiire rikastumise ja kahtlase spekulatsioonivahendina, siis nüüd nähakse selles investeerimisvõimalust ja tehnoloogilist platvormi, ütleb enam kui 10-aastase krüptokogemusega raamatupidamisettevõtte Kidnes OÜ juht Anna Šendik.