Loodetavasti jõuab peagi Riigikokku seaduseelnõu, mis lahendab Euroopa Komisjoni Eesti vastu kohtusse viiva olukorra, kirjutab ASi Deloitte Advisory maksu- ja juriidiliste konsultatsioonide osakonna juht Mait Riikjärv.
29. oktoobril alustas Euroopa Komisjon Eesti vastu kohtumenetlust Eesti diskrimineeriva maksupraktika tõttu. Nimelt seisneb Euroopa Komisjoni hinnangul probleem selles, et Eesti tulumaksuseadus võimaldab residentidest pensionäridel ja mitteresidendist pensionäridel, kelle maksustavast tulust vähemalt 75% on saadud Eestist, kasutada täiendavat maksuvaba tulu pensioni korral kuni 36 000 krooni ulatuses.
Mitteresidentidest pensionärid, kes saavad Eestist alla 75% oma maksustatavast tulust, ei saa seda maksusoodustust kasutada.
Huvitavaks teeb selle olukorra asjaolu, et rahandusministeerium on 2009. aasta suvel ette valmistatud tulumaksuseaduse eelnõu, millega kavatsetakse muuta vaidlusalust regulatsiooni.
Nimelt ütleb eelnõu § 311 lõige 3, et mitteresident ehk lepinguriigi residendist füüsiline isik võib teha tulumaksuseadusega residendist füüsilisele isikutele lubatud mahaarvamisi ka juhul, kui ta sai Eestis alla 75% oma maksustatavast tulust ning tõendab, et ei saa teha residendile ette nähtud mahaarvamisi üheski teises riigis.
Eelnõu kohaselt lubab Eesti sellisel juhul ka temal teha mahaarvamisi Eestis maksustatavast tulust proportsionaalselt selle osakaaluga kogu maksustamisperioodi maksustatavas tulus.
Eelnõu on rahandusministeeriumi poolt küll ette valmistatud, kuid parlamenti ei ole see veel jõudnud. Loodame, et see juhtub enne, kui Euroopa institutsioonid hakkavad Eesti suhtes sanktsioone rakendama.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.