Pensioni II sambast raha väljalaenamine kasvataks fondide valitsemiskulu, kommenteerib Nordea Pensions Estonia ASi juhatuse esimees Angelika Tagel arvamuskonkursil Edukas Eesti välja pakutud ideed lubada inimestel osa enda kogutud rahast vajadusel ajutiselt II sambast kätte saada.
- Nordea Pensions Estonia ASi juhatuse esimees Angelika Tagel. Foto: Andres Haabu
Eesti II pensionisammas on kohustuslik kogumispension, mille eesmärk on läbi pensionifondide lahenduse kasvatada säästusid vanaduspensioni ajaks. Sellest tulenevalt on inimesel võimalik kasutada oma II samba vahendeid üksnes pensionieas. Tööandja pensioniplaane, mis oleksid sarnased USA 401(k)-le ning kust oleks võimalik raha juba enne pensioniikka jõudmist teatud tingimustel välja võtta, Eestis ei ole.
Pensionifondidest raha kliendile väljalaenamise võimaluse loomine oleks tehniliselt keerukas ja ka suhteliselt ebaefektiivne, sest see kasvataks oluliselt pensionifondide valitsemisega seotud kulusid. Eesti süsteemi eripärasid arvestades on mõistlik kaaluda II samba pensionisäästude pensionieas kasutamise paindlikkuse tõstmist.
Edumeelsemad tööandjad koguvad täna oma töötajatele täiendavat pensionilisa läbi III samba pensionilahenduse, kas siis kindlustuse või vabatahtliku pensionifondi kaudu. Kehtiv regulatsioon lubab inimesel oma III samba pensionisäästusid vajaduse korral ka varem kasutada, kuid tehes seda enne 55. eluaastat tuleb maksta tavapärane tulumaks. Pärast 55. eluaastat saab kasutada III samba säästusid soodsamalt, sest rakendub madalam, 10protsendiline tulumaks.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.